مراقبت شخصی

دئودورانت جزء لاینفک زندگی امروزی جوانان اروپا

کلمات کلیدی: دئودورانت, زندگی امروزی جوانان اروپا, انجمن تولید کنندگان محصولات بهداشتی آرایشی بهداشتی و عطر آلمان, دوره بلوغ, نوجوان, افزایش تعریق, تجزیه عرق, زیر بغل .

به جمله زیر توجه فرمائید تنها چیزی که جوانان امرزوی حاضر نیستند بدون آن لحظه ایی را سر کنند تنها تلفن های همراه آنان نیست ! بلکه بر اساس مطالعات منتشر شده توسط IKW یا انجمن تولید کنندگان محصولات بهداشتی آرایشی بهداشتی و عطر آلمان در سال ۲۰۱۶ میلادی جوانان امروز ی حاضر نیستند هرگز بدون دئودورانت خود نیز زندگی روزمره خود را بگذرانند.

همانگونه که می دانیم در ابتدای دوره بلوغ افراد نوجوان با بوی خاص بدن خود مواجه می گردند. آغاز دوران بلوغ بدن شاهد تغییرات هورمنی فراوانی است و در یک نوجوانان شاهد وقوع تغییرات بارزی هستیم. عمده تغییر و تحولاتی که از لحاظ جسمی با آغاز و استمرار بلوغ در نوجوانان به وجود می آید تغییر در صدا و بلند شدن استخوان ها ، تغییر در پوست و دیگر اندام هاست.

از جمله این تظاهرات افزایش ساخت چربی سطح پوست و افزایش تعریق است . روئیدن مو در زیر بغل همراه با افزایش تعریق و چربی سطح پوست در این ناحیه سبب ایجاد محیط مناسبی برای رشد انواع میکروارگانیسم ها شده و ممکن است منجر به ایجاد بویی نامطلوب و آزار دهنده گردد.

عرق بدن انسان بو ندارد و بدبو هم نیست ولی تعریق در مناطق خاصی از جمله زیر بغل و کشاله ران سبب ایجاد بوی بد می شود و این به دلیل میکروارگانیسم های خاصی است که در چین های پوست یعنی زیر بغل و کشاله ران وجود دارد و عرق را تجزیه می کنند و تجزیه عرق باعث به وجود آمدن یک بوی بد می شود و در نتیجه فرد احساس ناخوشایندی پیدا می کند.

دئودورانت, زندگی امروزی جوانان اروپا, انجمن تولید کنندگان محصولات بهداشتی آرایشی بهداشتی و عطر آلمان, دوره بلوغ, نوجوان, افزایش تعریق, تجزیه عرق, زیر بغل .

بر همین اساس و با توجه به حساسیت های جوان و نوجوان امروزی تقریبا دیگر کمتر جوان و نوجوان اروپائی را می توان یافت که قبل از خروج از منزل از دئودورانت استفاده ننماید . در کیف مدرسه ، کیف باشگاه های ورزشی دیگر دئودورانت جزء ثابتی از اجزای تشکیل دهنده شده است ، محصولی که به رفع بوی نامطلوب و حس بد ناشی از آن کمک می نماید. بر اساس این تحقیق حدود ۸۳ درصد از بزرگسالان و جوانان یک یا چند بار در روز استفاده می نمایند.

دئودورانت امروزه تبدیل به یکی از مایحتاج زندگی روزمره تبدیل شده است و دیگر جوانی را نمی توان یافت که بدون دئودورانت از منزل خارج گردد.

دئودورانت ها یا فرآورده های بوبر

دئودورانت برای مخفی کردن بوی بد بدن کاربرد دارد، یا باکتری‌هایی که بو را تولید می‌کنند، از بین می‌برد. این محصول هیچ‌ گونه خللی در تعریق ایجاد نمی‌ نماید، اما در عوض بوی زننده‌ای که در اثر تعریق ایجاد می‌شود را از بین می‌برد.

دئودورانت‌ها برای تمام نقاط بدن قابل استفاده‌اند و فقط مخصوص زیر بغل نیستند. اگرچه دئودورانت‌های مخصوص زیر بغل ، پر‌مصرف ‌ترین انواع آن هستند، اما دئودورانت‌ها برای هر نقطه از بدن – که بوی نامطبوعی را تولید می‌کنند – قابل استفاده هستند.
بد نیست بدانید ، اولین دئودورانت در سال ١٨٨٩ به مارکت دنیا عرضه شد.

شاید جالب باشد که بدانید بر اساس برآرودهای صورت گرفته توسط سایت معتبر STATIST در سال ۲۰۱۸ میلادی مارکت جهانی ضد عرق ها و بو برهای زیر بغل به حدود ۷۲٫۷ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۴ به عدد ۹۱٫۹۹ میلیارد دلار خواهد رسید .

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن