قوانین اتحادیه اروپا

دو سوال از کمیسیون اروپا و پاسخ های آنها از سوی کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان اتحادیه اروپا

کلمات کلیدی: کمسیون اروپا, کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان, نخ دندان, خلال دندان, محصول کازمتیک, تابع قوانین کازمتیک, منسوجات, دسته بندی مواد یا ترکیبات کازمتیک .

قوانین اتحادیه اروپا: دو سوال از کمیسیون اروپا و پاسخ های آنها از سوی کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان اتحادیه اروپا

سوال

آیا نخ دندان یا خلال دندان یک فرآورده کازمتیک است ؟

کمسیون اروپا, کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان, نخ دندان, خلال دندان, محصول کازمتیک, تابع قوانین کازمتیک, منسوجات, دسته بندی مواد یا ترکیبات کازمتیک .
پاسخ :

خلال دندان و نخ دندان به تنهایی نه یک ماده نه یک محصول کازمتیک است و بر اساس پیش فرض های تعریف شده در دسته محصولات کازمتیک قرار نمی گیرد.

اما اگر این محصولات به عنوان عامل حمل کننده یک ماده یا فراورده به دندان یا لثه باشد لازم است مورد بررسی بیشتری قرار گیرد. اگر این مواد در تماس مستقیم با دندان یا موکوس دهان قرار گیرند ، سبب تمیزی ، خوش بو کردن و اسانس دهی به آن تغییر ظاهر یا اصلاح بوی آن یا محافظت از آن گشته یا سبب شود تا در وضعیت خوبی قرار گیرد آنگاه اولا نیازمند بررسی های جدی تری است و ثانیا ممکن است تابع قوانین کازمتیک باشد .

قانون در این موارد صراحتا توصیه به بررسی مورد به مورد می نماید و اعلام می دارد بر اساس خواص مواد منتقل شده ، میزان آزادسازی آنها ، ادعاهای مطرح شده باید دید این محصول در کدام دسته بندی ؛ دارویی ، تجهیزات یا کازمتیک قرار می گیرد .

سوال:

آیا لباسی وجود دارد که موادی را برای مقاصد کازمتیک در سطح پوست آزاد نماید و محصول کازمتیک تلقی گردد؟

پاسخ :

منسوجات هرگز در دسته بندی مواد یا ترکیبات کازمتیک قرار نمی گیرند .

اما ممکن است حاملی برای انتقال ماده یا ترکیبات به پوست انسان باشند . این ماده یا ترکیب اگر در معرض نقاط مختلف خارجی بدن انسان قرار گیرد و اگر سبب تمیزی ، خوش بو کردن و اسانس دهی به آن تغییر ظاهر یا اصلاح بوی آن یا محافظت از آن گشته یا سبب شود تا در وضعیت خوبی قرار گیرد آنگاه اولا نیازمند بررسی های جدی تری است و ثانیا ممکن است تابع قوانین کازمتیک باشد .

اصل اساسی برای بررسی ، کازمتیک تلقی شدن یا تابع قوانین کازمتیک بودن آزادسازی مواد در سطح بدن است . و اگر ماده ایی در سطح بدن آزاد نگردد ، منسوج مورد نظر قابلیت بررسی و مطابقت با قوانین کازمتیک را دارا نیست.

منبع :
MANUAL ON THE SCOPE OF APPLICATION OF THE COSMETICS REGULATION (EC) NO 1223/2009 (ART. 2(1)(A))
VERSION 1.0 (NOVEMBER 2013)

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن