ترکیبات گیاهی

نگاهی گذرا به شاه بلوط و کاربرد آن در فرمولاسیون های محصولات کازمتیک و درموکازمتیک

کلمات کلیدی : گیاه شاه بلوط, بلوط هندی, ازین, کریپتو ازین, آگلیکون ازیژنین, ازکولین, کورستین, کائمپفرول, پروآنتوسیانیدین, درموکازمتیک, فرمولاسیون, محصولات کازمتیک .

Aesculus hippocastanum درختی بزرگ و برگریز است که تا ۲۰ الی ۳۰ متر رشد می نماید و عموما به نام شاه بلوط و conker tree شناخته می شود. درخت شاه بلوط هندی دارای برگهای متقابل و مرکب از ۷ – ۵ برگچه نامساوی و منتهی به یک نقطه است که برگچه میانی آن بزرگتر است.

گلهای گیاه درون خوشه های افراشته قرار دارند. کاسه گل دارای ۵ لوب و جام آن دارای ۵ گلبرگ است . نافه متشکل از ۷ پرچم است که ۳ تای تحتانی آن به طرف زمین برگشته اند. میوه، کروی خاردار و ۳ حجرهای بوده، دارای ۱ و ۲ دانه صاف و به رنگ قهوهای مایل به قرمز براق با لکه های سفید است .هر میوه دارای قطری معادل ۲ الی ۴ سانتی متر است.

شاه بلوط اصالتا بومی جنوب شرقی اروپاست اما به صورت گسترده ایی در نقاط مختلف دنیا از جمله در ایران و بخصوص در گیلان می روید . در طب گیاهی از دانه ، پوسته درخت ، گل ، برگ این گیاه استفاده می گردد و بیشترین استفاده شاه بلوط در طب سنتی دنیا افزایش مقاومت و کاهش نفوذ پذیری مویرگی حاصل از مصرف آن در جهت بهبود جریان خون است .

در دانه گیاه شاه بلوط هندی علاوه بر روغن (عمدتاً حاوی اولئیک اسید)، پروتئین، کربوهیدرات، گلیکوزیدهای تری ترپنوییدی، فلاونوییدی، کومارین و تانن وجود دارند.

مهمترین ترکیب گلیکوزیدی تری ترپنوییدی این گیاه ازین(aescin) است. این ماده به سه شکل آلفا – ازین، بتا – ازین و کریپتو ازین وجود دارد که از نظر خصوصیات فیزیکی با هم فرق دارند.

بتا ازین مخلوطی از بیش از ۳۰ گلیکوزید مختلف است که از آگلیکون ازیژنین مشتق شده اند . خواص درمانی ازین aescin شامل کاهش نفوذپذیری دیواره مویرگی، فعالیت ضدالتهاب، افزایش پاسخ انقباضی نوراپی نفرین، افزایش تون عروق، استحکام بخشیدن اندتلیوم، کم کردن نفوذپذیری زیاد مویرگها که توسط هیستامین یا سروتونین تولید شده و در نتیجه کاهش ادم است.

ازین aescin با کاهش نفوذپذیری مویرگ از طریق مهار آنزیمهای لیزوزومال اندوتلیال و حفاظت از گلیکوکالیکس دیواره مویرگی و تنگ کردن از طریق پروستاگلاندین F2 آلفا و موکو پلی ساکاریدهای ، ادم پا را کاهش می دهد.

در مجموع باید گفت aescin ماده ایی آنتی ادماتوز و ونوتونیک قوی بوده می تواند در بیماران دارای اختلالات عروقی مزمن CVI بکار رود . البته این گیاه به واسطه دارا بودن ماده ای به نام esculin ازکولین می تواند در مصرف خوراکی سمی باشد.

عصاره برگ شاه بلوط Aesculus hippocastanum همچنین حاوی موادی همانند فلوانوئیدهای مثل کورستین ، کائمپفرول، پروآنتوسیانیدین A2 است که دارای اثرات اثبات شده آنتی اکسیدانی می باشند . از این عصاره در فرمولاسیون های محصولات کازمتیک و درموکازمتیک به عنوان ضد التهاب و جمع آوری کننده رادیکالهای آزاد استفاده می گردد.

گیاه شاه بلوط, بلوط هندی, ازین, کریپتو ازین, آگلیکون ازیژنین, ازکولین, کورستین, کائمپفرول, پروآنتوسیانیدین, درموکازمتیک, فرمولاسیون, محصولات کازمتیکمطالعات همچنین اثبات نموده است عصاره شاه بلوط دارای اثرات محافظتی در برابر نور خورشید نیز می باشند و می توانند اشعه یو وی را جذب نمایند و در نتیجه می توان از عصاره Aesculus hippocastanum در فرآودره های مراقبت از آفتاب استفاده نمود.

مصرف همزمان عصاره Aesculus hippocastanum به میزان ۲ دردصد همراه با فیلتر شیمیایی ضد آفتاب اکتیلمتوکسی سینامات سبب افرایش فاکتور حافظتی در برابر آفتاب SPF از ۴ به ۶ شده است ،بنابر این این عصاره دارای اثرات تقویت کنندگی SPF بوده و می تواند به عنوان همراه با فیلترهای ضد آفتاب بخصوص در روغن های برنزه کننده بکار رود.
گیاه شاه بلوط, بلوط هندی, ازین, کریپتو ازین, آگلیکون ازیژنین, ازکولین, کورستین, کائمپفرول, پروآنتوسیانیدین, درموکازمتیک, فرمولاسیون, محصولات کازمتیک

در مجموع می توان گفت شاه بلوط به واسطه دارا بودن تریترپن ساپونین ها ، فلاونوئیدها و پروآنتوسیانیدین ها دارای اثرات اثرات ضد التهابی ، تقویت کننده عروق ، ضد واریسی و حتی آنتی سلولیتی و بواسطه دارا بودن پروآنتوسیانیدینA2 و فلاونوئید ها دارای خاصیت ضد التهابی و ضد رادیکالهای آزاد و جاذب یو وی— و در نتیجه ضد پیر پوستی و محافظتی در برابر آفتاب می باشند. به طور کلی دوزاژ مصرف عصاره Aesculus hippocastanum در فرمولاسیون های کازمتیک از ۰٫۵ الی ۵ درصد می باشد.

دکتر محمد بقایی 

دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک

 

edited by artan akheri
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن