زیبایی و سلامت

چند توصیه مردانه ! برای پوست شما آقایان!

کلمات کلیدی : توصیه مردانه, آقایان, مراقبت از پوست, سلامت پوست و مو, آرایش مردان, کازمتیک, استحمام روزانه, سرخی و خارش, شوینده, تیغ های اصلاح, ریش تراش, ضد آفتاب .

یکی از مهمترین اهداف بکارگیری روش ها ، توصیه ها و حتی محصولات مراقبت از پوست و مو حفظ سلامت آن است، و تنها در سایه سلامت پوست و مو است که می توان بدنبال زیبایی و جذابیت آن بود.

لذا وقتی صحبت از سلامت پوست به میان می آید مرز بندی های جنسیتی و سنی از بین میرود و آقایان نیز همانند بانوان و کودکان مخاطب توصیه ها و هشدارهای متخصصین و پژوهشگران کازمتیک شده و یا مصرف کننده محصولات این حوزه می گردند.

مارکت جهانی محصولات کازمتیک برای مراقبت از پوست و موی آقایان بسیار پر رونق است ، و بر اساس برآوردهای موسسه معتبر یورومانیتور تا سال ٢٠٢٠ میلادی به ۶٠.٧ میلیارد دلار خواهد رسید.

در نگاهی گذرا به تاریخچه آرایش مردان در ایران باستان در میابیم ، نه تنها آرایش و پیرایش مردان ناهنجار قلمداد نمی شده که هنجار بزرگی هم بوده است و به هیچ وجه در تناقض با مردانگی یا قدرت او نبوده است.

امری که می توان آن را حتی در نگاره های هخامنشیان یافت. جالب اینجاست که آرایش مردان تنها به دوران هخامنشیان ختم نمی شود، مطالعه روی نقش برجسته ها و اشیاء به دست آمده از حفاری ها کاوشگران نشان می دهد که شاهان ساسانی هم آرایش می کرده اند.

شاهان موهای فر شده شان را در تور می پیچیدند و بالای سر جمع می کردند و گوشواره و گردن بند به خود می آویختند و بسیاری از آنان عطرهای مخصوص به خود داشته اند و این رسم حتی تا دوره قاجاریان نیز ادامه داشته است.

اما موضوع بحث ما در این نوشتار آرایش مردان نیست بلکه در نظر داریم با توصیه هایی ساده به آقایان کمک نماییم ، پوستی سالم ، تمیز و در عین حال برازنده داشته باشند.

همانگونه که در بالا گفته شد در مبحث مراقبتهای تخصصی از پوست اولین نکته حائز اهمیت حفظ سلامت آن است و با بکارگیری دستورالعمل هایی ساده می توان براحتی به این مهم دست یافت.

چند توصیه مردانه !

 

۱- شاید شما هم همانند بسیاری از آقایان عادت به استحمام روزانه صبحگاهی دارید ، مطمئنا بسیاری از شما با من موافقید که در هوای سرد زمستان استفاده از آب گرم در حمام هم به نشاط پوست و عضلات بدنتان می افزاید و هم انرژی وصف ناپذیری را برای ادامه یک روز پر مشغله کاری در ابتدای صبح مهیا می کند.

اما بخاطر داشته باشید دمای آب مصرفی تان در حمام زیاد بالا نرود زیرا این آب داغ با برداشتن بیش از حد چربی های طبیعی و لازم برای سلامت پوستتان و باز نمودن بیش از حد منافذ پوست می تواند سبب خشکی ، ترک و بروز سرخی و خارش گردد.

لذا توصیه می شود در استحمام صبحگاهی از آب ولرم استفاده نموده و اگر هر روزه دوش می گیرید ، مدت اقامتتان در حمام نیز بیش تر از ده دقیقه نباشد.

۲- مطمئنا میزان چربی سطح پوست آقایان به واسطه تفاوتهای هورمونی و فیزیولوژیکی از خانمها بیش تر است. اما این امر بیانگر عدم نیاز پوست صورت ، دست و بدن مردان به مرطوب کننده نیست و آقایان نیز برای محافظت از پوستشان نیازمند به استفاده از این محصولات کازمتیک مهم هستند.

پوستی که رطوبت لازم را نداشته باشد بشدت در معرض آسیب قرار دارد و می تواند مشکل آفرین باشد. اما بر اساس همین تفاوتها نوع مرطوب کننده مورد نیاز برای پوست آقایان با خانمها متفاوت است و شاید اکثر آقایان نیازمند مرطوب کننده هایی با چربی کمتر از آنچه برای خانمها توصیه می گردد باشند.

لذا ضمن توصیه به بکار گیری از مرطوب کننده دقت نمایید محصول مورد نظر بیش از حد چرب نباشد و موجب بروز انسداد منافذ پوست و احیانا ایجاد آکنه نگردد. البته یادمان باشد انتخاب نوع مرطوب کننده امری کاملا وابسته به شخص است و هر فردی باید بر اساس نیازهای پوست خود اقدام به انتخاب ، خرید و مصرف آن نماید.

 

۳- اگر پوستهای حساسی دارید توصیه می شود در انتخاب نوع شوینده پوستتان دقت کنید ، بکار گیری شوینده های معمولی همانند صابون های معمولی ، یا ژل ها و شامپو های شوینده ای که حاوی سورفکتانتها یا عوامل کف کننده معمولی است که با کف فراوان و چربی زدایی زیاد اقدام به شستشو می نمایند می تواند سبب خشکی و آزردگی پوستتان گردد.

لذا توصیه می شود در این حالت از یک شوینده ملایم یا یک پن شوینده استفاده نمایید. از شستشوی بیش از حد صورتتان بپرهیزید ، دفعات شستشو را کاهش دهید ، مدت شستشو را کاهش دهید و از شوینده های بسیار معطر ، دئودورانت و آنتی باکتریال نیز پرهیز کنید زیرا این مواد می توانند منجر به خشکی بیشتر پوست و بروز حساسیت گردند.

 

۴- در گذشته به واسطه عدم پیشرفت تکنولوژی در زمینه تولید تیغ های اصلاح و حتی ماشین های ریش تراش ، هم امکان ایجاد جراحت در حین اصلاح زیاد بود و هم امکان ایجاد شرایط بهداشتی لازم برای نگهداری وسایل اصلاح چندان میسر نبود لذا توصیه مردانه این است که پس از اصلاح از الکل یا فرآورده های حاوی آن همانند اَفترشیو های الکل دار استفاده گردد.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر چنین توصیه هایی صورت نمی گیرد زیرا الکل سبب خشکی بیش از حد پوست شده و بکارگیری مرتب و هر روزه آن می تواند آسیب رسان باشد.

ضمن توصیه به استفاده از [simple_tooltip content=’مواد بعد از اصلاح که روی پوست صورت مالیده می‌شوند تا از خشکی و التهابات ناشی از اصلاح جلوگیری کنند’]اَفتر شیو[/simple_tooltip] پس از اصلاح در جهت ترمیم آسیب های وارده به پوست ، پیشنهاد می گردد از محصولاتی استفاده نمایید که لوسیون یا کرمی بوده و دارای مواد آنتی اکسیدان و مرطوب کننده هستند و به سلامت و لطافت پوستتان کمک می نمایند.

پوست, آقایان, مراقبت از پوست, سلامت پوست و مو, آرایش مردان, کازمتیک, استحمام روزانه, سرخی و خارش, شوینده, تیغ های اصلاح, ریش تراش, ضد آفتاب .

۵- در بسیاری از موارد دیده میشود آقایان پس از اصلاح یا شستشوی صورتشان اقدام به خشک نمودن آن با سرعت و شدت بالا می نمایند.

اگر پوست حساس دارید یا تمایل دارید پوستی سالم و جذاب داشت باشید توصیه میشود از حوله ایی نرم و بدون هرگونه زبری استفاده نموده و با ملایمت اقدام به خشک نمودن آن نمایید.

حوله نرم را بر روی صورتتان قرار دهید و فشارهای ملایمی به آن وارد کنید تا پوستتان خشک گردد و سپس اقدام به استفاده از افترشیو نمایید.

 

۶- آقایان محترم پوست شما هم همانند پوست خانمها و کودکان در معرض تابش آفتاب قرار دارد و شما هم برای محافظت از پوستتان در برابر آسیب های وارده از سوی انرژی های خطرناک خورشیدی نیازمند به استفاده از این محصول مهم و ارزشمند هستید.

آفتاب باشد یا که نباشد ، تابستان باشد یا که زمستان باشد برای حفظ سلامت پوستتان بهتر است ١۵ دقیقه قبل از خروج از منزل از ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید.

پوست, آقایان, مراقبت از پوست, سلامت پوست و مو, آرایش مردان, کازمتیک, استحمام روزانه, سرخی و خارش, شوینده, تیغ های اصلاح, ریش تراش, ضد آفتاب .

ضد آفتاب مناسب در کشور ما باید فاکتور محافظتی ۵٠ داشته باشد و شما با توجه به نوع پوستتان میتوانید از یکی از برندهای خوب ایرانی که برای پوست ایرانی ها فرموله شده است استفاده نمایید.

اگر برای ورزشهای زمستانی به مناطق برفی کوهستان می روید به علت انعکاس نور خورشید توسط برف، نیاز شما به استفاده از ضد آفتاب دو برابر می گردد لذا در این شرایط دفعات و میزان استفاده از ضد آفتاب را افزایش دهید.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن