شوینده ها

توصیه هایی برای انتخاب شوینده مناسب صورت برای انوع پوست

کلمات کلیدی : شوینده مناسب صورت, پاکسازی پوست, تابش نور خورشید, آلودگی های هوا, پاکسازی صورت, انواع پوست, انتخاب شوینده صورت, فرمولاسیون, پیر پوستی .

در برنامه روزانه مراقبت از پوست یا روتین پوست، شستشو یکی از مهمترین کارهایی است که هر فردی لازم است تا انجام دهد، زیرا پاکسازی پوست از سلول های مرده ، اجرام و چربی های اضافی نه تنها موجب باز شدن منافذ بسته پوست می گردند بلکه سبب تنفس بهتر پوست شده و به طراوت و زیبایی آن نیز کمک شایانی می نماید.

عبارت هیپوآلرژنیک به انگلیسی: Hypoallergenic به معنی کمتر از حد طبیعی یا اندکی حساسیت‌زا، اولین بار در کمپین مواد آرایشی در سال ۱۹۵۳ استفاده شد. این کلمه برای توصیف اقلامی (بویژه مواد آرایشی و منسوجات) که عکس العمل‌های حساسیت‌زای کمی ایجاد می‌کنند یا اینطور ادعا می‌شود استفاده شد.

در زندگی های صنعتی امروز ، هر یک از ما مدت زمان طولانی را در خارج از منزل سپری نموده و مرتباً در معرض تابش نور خورشید و آلودگی های هوا ، ذرات معلق و مواد شیمیایی خطرناک دیگر ، قرار داریم و رادیکالهای آزاد موجود در محیط مرتباً با پوستمان در تماس مستقیم است ، اهمیت شستشو و پاکسازی صورت دو چندان است و لازم است بیش از پیش در کانون توجه هر یک از ما قرار گیرد تا دچار پیر پوستی زودرس نگردیم.

امروزه تولید کنندگان شوینده های صورت برای انواع پوستهای موجود فرآورده های تخصصی ایی را ارائه می نمایند لذا هر یک از ما برای بهره گیری هر چه بهتر از این محصولات در ابتدا باید نوع پوستمان را بشناسیم.

پوست را در یک دسته بندی عمومی می توان به ۵ نوع :

[su_list]
  • طبیعی
  • خشک
  • چرب
  • ترکیبی
  • حساس
[/su_list]

طبقه بندی نمود .که راه های تشخیصی خاصی نیز برای شناسایی آن وجود دارد که در نوشته های قبلی به آن پرداخته ام ، نکته حائز اهمیت در این دسته بندی فارغ از گروه آخر تمرکز بر میزان رطوبت و چربی پوست است. البته در کنار این دسته بندی برخی معیار دیگری را نیز مد نظر قرار می دهند و آنهم وجود و یا عدم وجود لک و چروک در انواع پوست فوق الذکر است و طبقه بندی جدید ١۵ گانه ایی را ارائه می دهند.

شوینده های صورت موجود در بازار امروز کازمتیک جهان در راستای تقسیم بندی های فوق و در جهت رفع نیازهای تخصصی مراقبت از پوست به ارائه محصولاتی برای پوستهای :

* معمولی ساده ، دارای لک ، دارای چروک
* خشک معمولی ، دارای لک ، دارای چروک
* چرب معمولی ، دارای لک ، دارای چروک
* ترکیبی معمولی ، دارای لک ، دارای چروک
* حساس معمولی ، دارای لک ، دارای چروک

پرداخته اند . البته گاهی اوقات شاهد تخصصی تر شدن محصولات فوق نیز هستیم که شاید توضیح آن از حوصله نوشتار حاضر خارج باشد. نکته قابل توجه این است که در طراحی فرمولاسیون شوینده های صورت ، نوع و قدرت سیستم سورفکتانتی که برای انواع مختلف پوست در نظر گرفته می شود متفاوت است ، عموما قدرت شویندگی و چربی زدایی شوینده های پوست چرب بیشتر از پوست معمولی و خشک است.

بعلاوه در فرمولاسیون هر یک از دسته های فوق مواد خاصی همانند انواع ، مرطوب کننده ، نرم کننده، کنترل کننده ترشح چربی ، مات کننده ، ضد حساسیت ، ضد آکنه ، ضد باکتری، ضد التهاب و ضد لک و … نیز ممکن است بکار گرفته شود. به هر حال هر یک از ما به عنوان مصرف کننده این محصولات لازم است با توجه به نوع پوستمان نسبت به انتخاب صحیح شوینده صورتمان اقدام کنیم.

✔ انتخاب شوینده صورت برای پوستهای معمولی

اگر پوستی معمولی داریم و در گروه سنی ١۶-٢۵ سال قرار میگیریم مطمئنا انتخاب یک شوینده معمولی بهترین گزینه است. اگر پوستی طبیعی دارید و پوستتان رطوبت و چربی مناسبی دارد و در گروه سنی ٢۵ الی ۴۵ سال قرار دارید پیشنهاد می کنم در انتخاب شوینده صورتتان کمی بیشتر دقت نمایید .

از اواسط ده بیست عمر انسان ، نشانه های ابتدایی پیر پوستی از جمله ، خطوط ریز و کوچک ، چروک و افتادگی … ، رخ می نماید ، نشانه هایی که در ابتدا شاید با چشمان غیر مسلح قابل مشاهده و تشخیص نیست و به مرور زمان نمایان می گردد.

لذا اگر پوستی طبیعی نیز داشته باشیم لازم است در این گروه سنی نگاه و اقداماتی پیش گیرانه داشته باشیم و شوینده پوستهای طبیعی حاوی مواد آنتی اکسیدان را برگزینیم. شاید خیلی ها بگویند مدت زمان حضور شوینده بر روی پوست کمتر از یک دقیقه است و حضور مواد آنتی اکسیدان یا غیره نمی تواند کار خاصی را برای پوستمان انجام دهد ، بله استدلال درستی است اما در عمل و بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است وجود این مواد در شوینده های تخصصی می تواند همراه با مراقبتهای دیگر به سلامت و زیبایی پوست کمک شایانی بنماید.

از طرف دیگر بخاطر داشته باشیم بسیاری از واکنشهای بیوشیمیایی در کسری از ثانیه رخ می دهد و این مواد در بسیاری از مواقع در همان زمان کوتاه رادیکالهای آزاد موجود در سطح پوست را خنثی می نمایند.

مطمئناً افرادی که پوستی طبیعی ایی دارند و در گروه سنی بالای ۴۵ سال قرار می گیرند لازم است تا در انتخاب شوینده صورتشان دقت ویژه ایی بنمایند زیرا در این گروه سنی علاوه بر توجه به پاکیزگی و تمیزی پوست لازم است تا نگاه پیشگیرانه و درمانی جدی تری داشته باشند . امروزه فرآورده های تخصصی ویژه افراد بالای ۴۵ یا ۵٠ سال هم در سطح مارکت وجود دارد که میتوان از میان آنها دست به انتخاب زد.

✔ انتخاب شوینده مناسب صورت برای پوستهای خشک

افراد دارای پوست خشک نیز لازم است در هنگام انتخاب شوینده مناسب برای پوستشان مواردی را مد نظر داشته باشند. این افراد بهتر است از شستشوی مکرر روزانه و افزایش مدت زمان شستشو در هر بار بپرهیزند ، توصیه می شود دارندگان پوست خشک از فرآورده های کرمی ، یا دارای مواد نرم کننده و مرطوب کننده استفاده نمایند.
اگر پوست خشک داریم و در گروه سنی ١۶-٢۵ ، ٢۵- ۴۵ و یا بالای ۴۵ سال قرار دارید بهتر است از تمهیدات ذکر شده در بالا برای پوستهای طبیعی استفاده نمایید و از سن بالای ٢۵ سال از فرآورده های حاوی مواد آنتی اکسیدان استفاده کنید.

البته مطمئنا افراد دارای پوستهای خشک با افزایش سن ، خشکی پوستشان افزایش می یابد و در سنین بالای ۵٠ سال به اوج خود میرسد ، لذا توصیه می شود ضمن کاهش دفعات شستشو ، با افزایش خشکی پوست از بکارگیری آب گرم نیز خودداری نمایند و از آب ولرم استفاده کنند.

✔ انتخاب فیس واش مناسب برای پوستهای چرب

اوج چربی پوست در بین گروه اول سنی مطرح شده در فوق یعنی ١۶-٢۵ سالگی دیده میشود. اگر پوست چربی دارید همواره باید بخاطر داشته باشید چربی پوست تان ناشی از افزایش تولید و ترشح ماده ای به نام سبوم یا همان چربی سطح پوست است. سبوم از غددی بنام غدد سباسه ترشح شده و از طریق منافذ موجود در سطح پوست به آن راه می یابند.

شوینده مناسب صورت, پاکسازی پوست, تابش نور خورشید, آلودگی های هوا, پاکسازی صورت, انواع پوست, انتخاب شوینده صورت, فرمولاسیون, پیر پوستی .اگر سر این منافذ مسدود شوند چربی در زیر این آن محبوس شده و باکتری های موجود در آنجا می توانند سبب بروز جوش یا آکنه شوند. هر نوع ماده چربی اعم از کرم ، لوسیون، روغن یا لوازم آرایش می توانند این منافذ را مسدود نمایند. لذا باید قبل از انتخاب فیس واش مناسب صورت یا هر محصول کازمتیک دیگری به این مهم توجه داشته باشیم.

افراد دارای پوست چرب هرگز نباید از شوینده های کرمی یا حاوی نرم کننده استفاده نمایند و حتما باید از فیس واش های تخصصی پوست چرب بهره بگیرند.

اگر پوست چربی دارید و جوشهای مختصری نیز در صورت تان وجود دارد بهتر است از شوینده های مخصوص پوستهای آکنه ایی استفاده کنید که علاوه بر مواد شوینده حاوی مواد ضد آکنه هم هستند.

البته در برخی از موارد فرمولاسیون شوینده های تخصصی حاوی مواد تعدیل کننده ترشح چربی نیز می باشند که لزوم بکار گیری آنها در مواردی است که فرد علی رغم شستشوی مرتب (دو بار در روز) بازهم از چربی اضافی پوست صورتش رنج می برد.

بخاطر داشته باشید در صورت وجود جوشهای التهابی ، کیستی و عفونی لازم است حتما شوینده صورتتان توسط یک پزشک تجویز گردد.

✔ انتخاب شوینده مناسب صورت برای پوستهای ترکیبی

اگر پوستی ترکیبی دارید یعنی برخی از نقاط پوستمان چرب و برخی دیگر خشک می باشد توصیه می شود از فیس واش مناسب یا شوینده مناسب پوست چرب استفاده گردد و در حین شستشو نیز به نقاط چرب توجه بیشتری نمایید ، البته پس از شستشو سریعاً باید با یک کرم مرطوب کننده مخصوص پوست چرب به داد نقاط خشک صورت رسید و آنها را مرطوب نمود .

✔ انتخاب شوینده مناسب صورت برای پوستهای حساس

شوینده مناسب صورت, پاکسازی پوست, تابش نور خورشید, آلودگی های هوا, پاکسازی صورت, انواع پوست, انتخاب شوینده صورت, فرمولاسیون, پیر پوستی .پوست حساس در اکثر مواقع نیازمند مراقبت های پزشکی است و بهتر است فرد خودسرانه برای مراقبت از آن عملی انجام ندهد.

اما به صورت عمومی نکته مهمی باید مورد توجه قرار گیرد و آنهم اینکه درج کلمه” هیپوآلرژنیک ” یا هر عنوان دیگری از این دست به هیچ وجه نشانه یا تضمینی بر عدم ایجاد حساسیت در فرد نیست ، بلکه حاکی از آن است در فرمول این محصولات از مواد آلرژی زای شناخته شده استفاده نگردیده است.

اگر پوستی حساس دارید توصیه می شود هرگز از فیس واش مناسب پوست چرب استفاده ننمایید و اگر به ماده خاصی حساسیت دارید در زمان انتخاب شوینده تان به داروساز خود اطلاع دهید یا در مراجعه به پزشکتان با او در میان بگذارید.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن