طراحی فرمولاسیون

اقیانوسی عظیم به نام “ادعا یا ” Claim در محصولات کازمتیک

کلمات کلیدی: ادعا, Claim, محصولات کازمتیک رنگی, سبک تر از آب, اثربخشی محصول, تعهد تولید کننده, Color cosmetic, محصولات میک آپ, محصولات رنگی زیبایی, نورومارکتینگ .

اقیانوسی عظیم به نام “ادعا یا ” Claim در محصولات کازمتیک

این قسمت: ” سبک تر از آب ”
” Thinner than water”

ادعا یا Claim در محصولات کازمتیک را می توان به نوعی بیانگر اطلاعات عمومی درباره محتویات محصول ، طبیعت ، اثر ، خواص و اثربخشی محصول دانست. به عبارت دیگر شاید بهترین و نافذترین تعریف Claim یا ادعا را بتوان به نوعی تعهد تولید کننده به مصرف کننده تعبیر نمود. تعهدی که بر اساس آن مصرف کننده اقدام به انتخاب ، خرید و مصرف محصول می نماید.

بر اساس تعریف ارائه شده توسط ارگانهای مسئول در اتحادیه اروپا ، محصولات کازمتیک ، مواد یا ترکیباتی هستند که در تماس با قسمتهای خارجی بدن انسان ( از جمله پوست ، مو ، ناخن ، لبها و قسمتهای خارجی نواحی تناسلی یا در تماس با دندانها یا مخاط دهان ) قرار می گیرند تا موجب پاکیزگی ، ایجاد بو ، تغییر ظاهر ، اصلاح بوی بدن ، محافظت از بدن و یا بهتر نمودن وضعیت آن گردد و هر آنچه که در تعریف فوق قرار گیرد یک فرآورده ی کازمتیک است.

” سبک تر از آب ” این ادعای جدیدی است که در حوزه محصولات رنگی آرایشی یا Color Cosmetics ارائه شده است .

اما آیا چیزی می تواند سبک تر از آب هم باشد ؟ اخیرا یکی از برند های معروف در حوزه محصولات آرایشی دسته جدیدی از محصولات خود را با این ادعا روانه بازار نموده است.

مارکت محصولات میک آپ و فاندیشن Fundation در سال های اخیر شاهد نوآوری های گوناگونی بوده است و امروزه نگاه مصرف کنندگان این حوزه بشدت معطوف مواد و محصولاتی با منشاء طبیعی ، سالم و سازگار با طبیعت است. در کنار این دغدغه بزرگ مصرف کنندگان به شدت بدنبال محصولاتی سبک و بدون ایجاد سنگینی و چربی هستند تا بواسطه آن بتوانند زیبایی را در بستری طبیعی و راحت تجربه نمایند.

مصرف کنندگان می خواهند از میک آپی استفاده نمایند که در پوستشان طبیعی جلوه نماید نه اینکه ظاهری مصنوعی و گریم مانند به آنها بدهد . بسیاری از افراد هم می خواهند ظاهرشان را بدون تظاهر به آرایش تغییر دهند.

به این آمار توجه فرمائید:

[su_quote] ۵۳ درصد از مصرف کنندگان بدنبال محصولات مراقبت از پوست و لوازم آرایشی هستند که با ایجاد ظاهری طبیعی به زیبایی شان کمک نماید.[/su_quote]

به همین دلیل متخصصان طراحی فرمولاسیون بدنبال خلق محصولاتی با بافتی سبک و طبیعی حتی به سبکی آب هستند که هم کارآیی های لازم از جمله پوشش و ماندگاری مناسب را داشته باشند و هم از نظر سلامت و ایمنی مشکل زا نباشند.

هرچند مفهوم آب رنگ در حوزه محصولات کازمتیک واژه ایی جدید نیست اما آبرنگی که عاری از سیلیکون یا هر گونه روغنی باشد و بقولی حتی سبک تر از آب هم باشد مفهومی جدید است که شاید با ایجاد ظاهری طبیعی تر از محصولات پیشین بتواند مرزهای موفقیت را درنوردد.

من معتقدم مارکت همواره متاثر از واقعیات دیروز و نیازهای امروز و فردای بشر است و تنها با آنالیز آنچه در گذشته رخ داده و تحقیق و پژوهش بر روی خواسته های امروز و آینده نگری در باب نیازهای احتمالی فردا می توان در مسیر موفقیت حرکت نمود.

امروزه تحقیق و توسعه در مبحث محصولات رنگی زیبایی یا Color cosmetics بر خلق محصولاتی با توان ایجاد ظاهری طبیعی ، سالم و عاری از فلزات سنگین و مواد سمی ، با منشاء طبیعی و سازگار با طبیعت … متمرکز است و هر روزه شاهد معرفی مواد اولیه ، رنگها ، سیستم های پایه و محصولات نهایی دارای ادعا در این زمینه هستیم.

همانگونه که در ادعای “سبک تر از آب” می بینیم تولید کننده محصول بر اساس نیاز های ذکر شده در بالا ادعایی را انتخاب نموده است که می تواند موجب جلب توجه مخاطبانش گردد ، زیرا نیازی را برآورده می نماید نیازی که ممکن است امروز عیان باشد و یا در ناخودآگاه مصرف کننده خفته باشد.

بسیاری از محققان بدنبال کشف نیازهای خفته در ناخودآگاه مصرف کنندگان می گردند و علومی همانند نورومارکتینگ از این واقعیت منشاء گرفته است .نیازهایی که گاهی شاید به نیازهای القایی تعبیر گردند …

اما از سوی دیگر موج عظیمی تحت عنوان محصولات حلال در کازمتیک نیز در حال شکل گیری است ، محصولاتی که نه تنها مورد توجه و استقبال جامعه مسلمان جهان است بلکه به دلیل بهره گیری از سه اصل سلامت ، کیفیت و اصالت با استقبال گسترده جهانی روبرو می گردد.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن