مراقبت شخصی

بوی بد زیر بغل مشکل نوجوانان در دوران بلوغ و انتخاب دئودورانت مناسب

کلمات کلیدی : انتخاب دئودورانت, عرق بدن, بهداشت فردی, بوی بد, نوجوانان, زیر بغل, ضد تعریق, انواع دئودورانت, دستمال های مرطوب, معطر, حساسیت, بلوغ .

چند توصیه ی ساده در انتخاب محصول بو بر یا همان دئودورانت

با آغاز دوران بلوغ بدن شاهد تغییرات هورمونی فراوانی است و در یک نوجوانان شاهد وقوع تغییرات بارزی هستیم. عمده تغییر و تحولاتی که از لحاظ جسمی با آغاز و استمرار بلوغ در نوجوانان به وجود می آید تغییر در صدا و بلند شدن استخوان ها ، تغییر در پوست و دیگر اندام هاست.

از جمله این تظاهرات افزایش ساخت چربی سطح پوست و افزایش تعریق است. روئیدن مو در زیر بغل همراه با افزایش تعریق و چربی سطح پوست در این ناحیه سبب ایجاد محیط مناسبی برای رشد انواع میکروارگانیسم ها شده و ممکن است منجر به ایجاد بویی نامطلوب و آزار دهنده گردد.

عرق بدن انسان بو ندارد و بدبو هم نیست ولی تعریق در مناطق خاصی از جمله زیر بغل و کشاله ران سبب ایجاد بوی بد می شود.

این به دلیل میکروارگانیسم های خاصی است که در چین های پوست یعنی زیر بغل و کشاله ران وجود دارد و عرق را تجزیه می کنند و تجزیه عرق باعث به وجود آمدن یک بوی بد می شود و در نتیجه فرد احساس ناخوشایندی پیدا می کند.

انتخاب دئودورانت, عرق بدن, بهداشت فردی, بوی بد, نوجوانان, زیر بغل, ضد تعریق, انواع دئودورانت, دستمال های مرطوب, معطر, حساسیت, بلوغ .

در این شرایط است که نوجوان به فکر بر طرف نمودن این مشکل بر می آید تا بتواند بدون هر گونه مشکلی در اجتماع حضوری فعال داشته باشد. در اکثر کشورهای پیشرفته در برنامه های آموزش های متنوع قبل از بلوغ برای نوجوانان به این موضوع اشاره شده و راه کارهای لازم برای رعایت بهداشت فردی به نوجوان ارائه می گردد.

برای رفع مشکل بوی بد زیر بغل و تعریق نوجوانان و بزرگسالان محصولات متنوعی وجود دارد که برای آشنایی بیشتر مخاطبان بخصوص نوجوان عزیز به تشریح آنان می پردازم این دسته از محصولات به دو گروه اصلی زیر تقسیم بندی می گردند.

– دئودورانت ها یا بو برها
– فرآورده های ضد تعریق

✔️ دئودورانت ها یا فرآورده های بوبر

دئودورانت برای مخفی کردن بوی بد بدن کاربرد دارد، یا باکتری‌هایی که بو را تولید می‌کنند، از بین می‌برند. این محصول هیچ‌ گونه خللی در تعریق ایجاد نمی‌ نماید، اما در عوض بوی زننده‌ای که در اثر تعریق ایجاد می‌شود را از بین می‌برد.

دئودورانت‌ها برای تمام نقاط بدن قابل استفاده‌ اند و فقط مخصوص زیر بغل نیستند. اگرچه دئودورانت‌های مخصوص زیر بغل، پر‌مصرف ‌ترین انواع آن هستند، اما دئودورانت‌ها برای هر نقطه از بدن – که بوی نامطبوعی را تولید می‌کنند – قابل استفاده هستند.

بد نیست بدانید ، اولین دئودورانت در سال ١٨٨٩ به مارکت دنیا عرضه شد.

✔️ فرآورده های ضد تعریق

اما فرآورده های ضدتعریق‌ روند تولید عرق را کند می‌کنند. یکی از مواد اصلی تشکیل ‌دهنده ضد تعریق‌ها، ترکیبات آلومینیوم هستند که در کاهش تولید عرق بسیار مؤثرند.

ضد تعریق‌ها از طریق مجاری عرق وارد بدن شده و سدی ایجاد می‌کنند که به طور موقت، از تعریق بدن جلوگیری می‌کند.

انواع دئودورانت

انتخاب دئودورانت, عرق بدن, بهداشت فردی, بوی بد, نوجوانان, زیر بغل, ضد تعریق, انواع دئودورانت, دستمال های مرطوب, معطر, حساسیت, بلوغ .

قبل از هر نوع انتخابی بهتر است بهتر است بدانیم محصولات دئودورانت می توانند دارای بو یا بدون بو باشند. به علاوه از نظر شکل و نحوه استفاده نیز متنوع هستند ، تنوعی که شاید فرد نوجوان را در انتخاب محصول مناسب دچار مشکل نماید.

✔️دئودورانت های آئروسل یا همان اسپری های زیر بغل:

این بو برها معمولا به صورت اسپری ارائه می گردند و پس از خشک شدن حالتی پودری ایجاد می نمایند. این نوع از محصولات پوشش خوبی در برابر بو ایجاد می نماید اما ممکن است در اولین استعمال بر روی پوست موجب ایجاد احساس خنکی گردد.

دئودورانت های آئروسلی ، محصولات مناسبی برای پس از ورزش در سالن های بدن سازی و در رختکن هستند زیرا حتی اگر بخواهد مورد استفاده چند نفر نیز قرار گیرد هیچ مشکلی را از نظر بهداشت بوجود نمی آورد، چون این محصولات به هیچ وجه در شرایط معمولی توسط پوست لمس نمی شوند.

✔️ دئودورانت های “رول-آن” یا همان رول های زیر بغل:

این نوع از بو برهای زیر بغل براحتی در ناحیه زیر بغل مورد استفاده قرار می گیرند اما به دلیل مایع بودن می توانند ایجاد احساس خنکی و خیسی نمایند. این نوع از محصولات نیز پوشش مناسبی در برابر بوی بد زیر بغل ایجاد می نمایند.

برخی از این محصولات ممکن است سبب تغییر رنگ لباس شوند.

✔️ ژل های دئودورانت

ژل های بو بری هستند که پس از استعمال معمولا لایه ی نسبتا قابل احساسی از ماده بو بر را بر جای می گذارند اما پس از خشک شدن مشکلی ایجاد نمی نمایند.

این محصولات نیز پوشش نسبتا طولانی و مطلوبی را در برابر بوی بد زیر بغل ایجاد می نمایند و پس از مصرف خشک و ناپدید می شوند.

✔️ دئودورانت های جامد نامرئی

این نوع از بو بر جامد ، سفید رنگ بوده احساسی پودری ایجاد می نمایند، و به صورت اِستْیک stick ارائه می گردند و پس از استعمال در زیر بغل شفاف بوده و خشک می گردند.

این نوع از بو برها برای افرادی که از تغییر رنگ لباسشان به واسطه تماس با زیر بغل آغشته به دئودورانت نگران هستند فرآورده های ایده آلی هستند.

✔️ دئودورانت های جامد

این نوع از دئودورانت ها نیز مشابه نوع قبلی می باشند، جامد ، سفید و پودری هستند اما در زمان تماس با لباس فرد مصرف کننده موجب تغییر رنگ شده و بر روی لباس باقی می مانند.

انتخاب دئودورانت, عرق بدن, بهداشت فردی, بوی بد, نوجوانان, زیر بغل, ضد تعریق, انواع دئودورانت, دستمال های مرطوب, معطر, حساسیت, بلوغ .

✔️دئودورانتهای کریستال

دئودورانتها deodorants یا فرآورده های ضد تعریق antiperspirants معمولا حاوی نمکهای معدنی طبیعی بوده و عاری از مشتقاتی همانند؛ آلومینیوم و زیرکونیوم می باشند.

این فرآورده ها انتخاب مناسبی برای نوجوانانی هستند که ترجیح می دهند از مواد طبیعی استفاده نمایند یا دارای پوستهای حساس هستند ، اما کمتر در دسترس قرار داشته و قیمت بالاتری نیز دارند.

✔️ دستمال های مرطوب بو بر زیر بغل

اخیرا انواع جدیدی از فرآورده های بو بر و دئودورانت به صورت دستمال های مرطوب به مارکت جهانی ارائه شده است. دستمالهای مرطوب یکبار مصرفی که در بسته های منفرد یا تجمیعی ارائه شده و براحتی حمل و نقل و مصرف می شوند.

این محصول فرآورده مناسبی برای سفر یا مواقعی است که فرد فراموش کرده است از دئودورانت استفاده نماید.

✔️ دئودورانت معطر یا غیر معطر ؟

اما انتخاب فرآورده ای معطر یا غیر معطر کاملا به فرد مصرف کننده بستگی دارد ، گاهی نوجوان از عطر خاصی استفاده می نماید لذا ترجیح می دهد از یک بو بر بدون بو و عطر استفاده نماید و گاهی نیز ترجیح می دهد زیر بغلی خوشبو و معطر داشته باشد.

گاهی نیز ممکن است به توصیه پزشک یا داروساز خود به واسطه حساسیت ترجیح دهد از بو بری بدون بو استفاده نماید. لذا این انتخاب مسئله ای کاملا شخصی است و تصمیم گیری در این باب به فرد مصرف کننده بستگی دارد.

✔️حساسیت به عطر دئودورانت

معمولا حساسیت به اسانس موجود در محصولات کازمتیک یکی از اصلی ترین علل بروز واکنشهای حساسیتی است. در زیر بغل نیز با استفاده از مواد دئودورانت، یا اسپری و عطر ممکن است شاهد بروز چنین مشکلاتی باشیم و گاهی نیز ممکن است مشکل تا بازوها نیز گسترش یابد.

برخی از افراد به آلومینیوم و فرآورده های مشتق از آن حساسیت دارند لذا باید از مصرف این فرآورده ها خودداری نمایند.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن