قوانین اتحادیه اروپا

گواهی فروش آزاد برای صادرات محصولات کازمتیک چیست ؟

Certificates of Free Sale for Export

زمانی که قرار است کالا به کشور ثالثی صادرات گردد کمپانی ها معمولا تقاضای تهیه گواهی فروش آزاد یا CFS می نمایند ، گواهی ایی که به عنوان بخش مهمی از مدارک مورد نیاز برای واردات به کشورشان تلقی می گردد.

CFS یک گواهی تصدیق تهیه شده از سوی یک فرد مسئول RESPONSIBLE PERSON اروپایی است و بیانگر تطبیق شرایط تولید ، بسته بندی … محصول با قانون محصولات کازمتیک اروپا به شماره ۱۲۲۳/۲۰۰۹ بوده و مجاز به عرضه و فروش در اتحادیه اروپا می باشد.

یک CFS همچنین به عنوان “گواهی تولید” یا “بهداشت” یا “گواهی ایمنی” توسط برخی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا در نظر گرفته می شود.

اما چه کسانی می توانند گواهی CFS را صادر نمایند ؟

هر فرد مسئول یا RESPONSIBLE PERSON اروپایی رجیستر شده و مجازمی تواند اقدام به صدور این گواهی نماید. RP یک فرد حقیقی یا شخصیتی حقوقی ساکن اروپاست و مسئولیت حفظ ، تضمین سلامت و مطابقت کامل شرایط با قوانین اتحادیه اروپا را بر اساس قانون بر عهده دارد. (RP) به راحتی توسط آدرسی که بر روی لیبل محصولات درج می گردد قابل شناسایی است.

بر اساس قانون کازمتیک اتحادیه اروپا هر محصول کازمتیک لازم است تا قبل در دسترس قرار گرفتن عموم ، از منظر سلامت توسط یک ارزیاب سلامتی محصولات یا safety assessor مورد ارزیابی و تائید قرار گیرد. البته فرد یا شرکت ارزیاب سلامت از فرد RP جداست و فرد مسئول یا RP نقش اطمینان بخشی در تولید تحت شرایط GMP مورد تائید اتحادیه اروپا را بر عهده دارد.

گواهی فروش آزاد محصولات آرایشی و بهداشتی

این الزامات حتی در شرایطی که کالا توسط یک شرکت بدون کارخانه به صورت سفارش تولید نیز صورت می پذیرد وجود دارد و این شرکتها نیز ملزم به معرفی فردی مسئول می باشند که می تواند گواهی FREE SALE را صادر نماید. این فرد یا کمپانی های مسئول وظیفه دارند تا کلیه اطلاعات لازم برای بررسی سلامت و یا انطباق با قوانین اتحادیه اروپا را در محلی قابل دسترسی نگهداری نمایند و بنا بر درخواست ناظرین قانونی آن را ارائه نمایند.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن