طراحی فرمولاسیون

دسته بندی مواد پرزرواتیو مورد استفاده در صنعت کازمتیک

کلمات کلیدی : دسته بندی مواد پرزرواتیو, کازمتیک, مواد نگهدارنده, ارگانوهالوژن, آلدهیدها, گلایکول اترها, پارابن ها, پرزرواتیو های آنتی اکسیدان .

اگر بخواهیم نگاهی به لیست دسته بندی مواد پرزرواتیو مورد استفاده در صنعت کازمتیک داشته باشیم اولین دسته از این مواد شاید مواد ارگانوهالوژن باشند.

✔ مواد ارگانوهالوژن 

این مواد دسته وسیعی از ترکیبات طبیعى یا صناعى هستند که حداقل حاوى یکى از مواد ‏fluorine, chlorine, bromine, iodine باشد. این هالوژن ها با کربن یا مواد دیگر ترکیب مى گردند. در زیر به اختصار لیستى از این مواد که اکثرا پرزرواتیو یا نگهدارنده های سنتتیک هستند را ملاحظه می فرمایید :

* Triclosan
* Methylisothiazolinone
* Methylchloroisothiazolinone
* Chlorphenesin
* Chloroxylenol
* Iodopropynyl butylcarbamate

✔ آلدهیدها

پیوند دوگانه کربن اکسیژن (C=O) که در برخی ترکیب‌های آلی همچون آلدهید، کتون، اسیدکربوکسیلیک، آمید و . . . یافت می‌شود، گروه کربونیل نامیده می‌شود. آلدهید ترکیبی آلی است که یک گروه کربونیل در یک سر خود دارد. این گروه عاملی دارای کربنی است که از یک سو با پیوند دوگانه به اکسیژن و از سوی دیگر یک اتم هیدروژن پیوند دارد و دارای فرمول عمومی RCHO می‌باشند.از این دست مواد پرزرواتیو میتوان به مواد زیر اشاره نمود.

* Formaldehyde
* Benzylhemiformal
* Diazolidinyl urea
* Imidazolidinyl urea
* Bronopol
* DMDM hydantoin
* Quaternium-15
* Sodium hydroxymethyl glycinate

✔ گلایکول اترها

گلایکول اترها با داشتن دو گروه عاملی اتری و الکلی در یک مولکول یکی از پرکاربرد ترین حلال های آبی به شمار می آیند. این گروه از حلال ها بر پایه الکیل اترهای اتیلن گلایکول یا پروپیلن گلایکول هستند. از جمله این مواد می توان به مواد زیر اشاره نمود.

* Phenoxyethanol
* ۲-butoxyethanol
* Ethoxydiglycol

دسته بندی مواد پرزرواتیو, کازمتیک, مواد نگهدارنده, ارگانوهالوژن, آلدهیدها, گلایکول اترها, پارابن ها, پرزرواتیو های آنتی اکسیدان .

✔ پارابن ها

پاربن ها یک سری از مواد پاراهیدروکسی بنزوات ها یا استرهای پاراهیدروکسی بنزوئیک اسید هستند. این گروه از مواد نه تنها به عنوان نگهدارنده شناخته می شوند بلکه دارای خواص باکتریسیدال و قارچ کش نیز می باشند. پارابن ها در اغلب مواقع در کانون اتهامات و نگرانی های عمومی قرار دارند اما ده ها سال است که به عنوان یک ماده محافظ قوی در کازمتیک مورد استفاده قرار می گیرد.

* Methylparaben
* Ethylparaben
* Methyl-, ethyl-prol and butyl paraben salts
* Butylparaben

✔ آنتی اکسیدان های طبیعی

استفاده از نگهدارنده های طبیعی این اجازه را به فرمولاتور می دهد تا از کلمه طبیعی یا ارگانیک بر روی لیبل محصولات خود استفاده نماید .از این دست مواد می توان از مواد زیر نام برد :

* Benzoic Acid
* Sorbic Acid
* Salicylic Acid

✔ پرزرواتیو های آنتی اکسیدان

یک آنتی اکسیدان ماده ایی است که موجب مهار اکسیداسیون یا واکنش هایی که توسط اکسیژن پراکساید یا رادیکالهای آزاد ایجاد می گردد جلوگیری می نماید.
پرزواتیو های آنتی اکسیدان به دو دسته طبیعی و صناعی تقسیم می گردند.

آنتی اکسیدان های صناعی

* (Butylated hydroxytoluene (BHT
* (Butylated hydroxyanisole (BHA

آنتی اکسیدان های طبیعی

* Tocopherol (form of vitamin E)
* Ascorbic Acid (Vitamin C)
* Polyphenols
* Flavonoids

حساسیت های فراوانی بر روی مواد نگهدارنده وجود دارد و محققان مرتبا بر روی سلامت این مواد در حال کار هستند. شاید امروز ماده ای مورد تایید باشد و فردا خیر از این رو لازم است به صورت مرتب از آخرین اخبار منتشره در زمینه مطلع شد.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن