ایمنی محصولات

آیا رنگ مو سرطان زاست ؟

کلمات کلیدی : رنگ مو, سرطان پستان, کمیته متخصصین مستقل کمیسیون اروپا, کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان,  صنعت کازمتیک ایران, رنگ موهای تقلبی .

شاید شما هم گزارشاتی را از مطالعات Professor Kefah Mokbel شنیده باشید که احتمال می دهد رابطه ای فی مابین استفاده از رنگ مو و سرطان پستان وجود داشته باشد ! یا ممکن است حتی شایعاتی را نیز شنیده باشید. موضوعی که مطمئنا دلواپسی و دلنگرانی فزاینده ایی را برای میلیون ها استفاده کننده رنگ مو در دنیا اعم از خانم یا آقا بخصوص آنهایی که متاسفانه مبتلا به سرطان پستان هستند بوجود می آورد.

رنگ مو, سرطان پستان, کمیته متخصصین مستقل کمیسیون اروپا, کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان,  صنعت کازمتیک ایران, رنگ موهای تقلبی

در تاریخ ١۶ اکتبر سال ٢٠١٧ میلادی سرکار خانم دکتر Emma Meredith مدیر بخش علمی CTPA انگلستان به عنوان یک نهاد رسمی و ناظر ، پاسخ هایی را در این باره انتشار داده اند که با هم مرور می نمائیم:

[su_quote]لازم است یک بار دیگر به اطلاع همه مصرف کنندگان رنگ مو که دلنگرانی هایی درباره استفاده از آن دارند برسانم که این محصولات سلامت هستند و استفاده از آنها خطری را در پی ندارد.[/su_quote]

این محصولات تحت شدیدترین الزامات سلامتی قرار داشته و سلامت مصرف آنها توسط پیشرفته ترین تحقیقات علمی و سختگیرانه ترین قوانین نظارتی مورد تایید قرار گرفته است. قابل ذکر است تا تاکید نمایم که رنگهای مو دسته ایی از محصولاتند که بیشترین مطالعات در سطح مارکت بر روی آنها صورت می پذیرد. مکانیسم شیمیایی عملکرد رنگ موها کاملا شناخته شده است و سلامت آنها توسط مطالعات تحقیقاتی گسترده ایی مورد حمایت و تایید قرار گرفته است.

حتی لازم به ذکر است تا بگویم ، سلامت این محصولات توسط محققین آزاد و غیر وابسته ناظر بر قوانین کازمتیک نیز مورد مطالعه قرار گرفته و هیچ ارتباطی فی مابین استفاده از رنگ مو ها و بروز سرطان از هر نوعی یافت نشده است .

رنگ مو, سرطان پستان, کمیته متخصصین مستقل کمیسیون اروپا, کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان,  صنعت کازمتیک ایران, رنگ موهای تقلبی

اما هر گونه اطلاع جدیدی مطمئنا مورد توجه متخصصین صنعت، ناظرین و مجریان قوانین بین المللی و اتحادیه اروپا قرار خواهد گرفت و اساس کار بازنگری و ادامه تحقیقات خواهد بود.

همانند هر نوع محصول کازمتیک دیگری ، قوانین سلامت کازمتیک اروپا تاکید دارد که این محصولات هرگز نباید موجب آسیب به سلامت انسان گردند. قبل از اینکه هر محصول کازمتیکی به قفسه فروش در مارکت برسد ، مطمئنا این محصولات تحت نظارت ها و قوانین خاص و بررسی های لازم توسط کارشناسان مجرب تایید کننده سلامت محصول قرار می گیرد و این بررسی سلامت شامل همه موارد از محصول نهایی، مواد اولیه ، چگونگی بکارگیری ، شرایط تولید ، مکان تولید ، چگونگی انبارداری و حمل و نقل و سلامت افراد شاغل در صنعت و حتی بررسی منابع تولید مواد اولیه از نظر طبیعی، ارگانیک یا صناعی هم خواهد بود.

رنگ مو, سرطان پستان, کمیته متخصصین مستقل کمیسیون اروپا, کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان,  صنعت کازمتیک ایران, رنگ موهای تقلبی

همه این موارد باید موئید سلامت باشند حتی ارزیابی به نوعی است که همانگونه که رنگهای قابل استفاده در منزل را در بر می گیرد به همان نحو شامل رنگ هایی که در سالن های زیبایی و یا محصولاتی با امکان مصرف دوگانه منزل و سالن های تخصصی و حرفه ایی زیبایی نیز می شود، حتی دستورالعمل هایی برای تولید کنندگان وجود دارد که به طور واضح و به صراحت هشدارهایی را به آنها می دهد که شاید بسیار فراتر از قانون باشند.

 SCCS نظارت بسیار جدی بر روی ورود یا مصرف همه مواد سرطان زا در محصولات کازمتیک دارد و تا کنون سرطانزایی هیچ ماده ایی از رنگ مو مورد اشاره یا اعلام این کمیته بسیار سخت گیر قرار نگرفته است .”

اما در ایران

خوشبختانه قوانین و نظارتهای موجود در صنعت کازمتیک ایران از سوی نهاد نظارتی( معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت) به نحو موثری در حال اجراست و تولید و عرضه رنگ مو در ایران، کلیه مراحل نظارتی از انتخاب مواد اولیه ، طراحی فرمولاسیون ، واردات مواد اولیه ، کمرگ ، دستگاه ها و ماشین آلات ساخت ، مراحل تولید ، مکان تولید ، انبار مواد اولیه ،شرایط نگهداری ، بررسی های سلامت و پایداری ، بررسی های قفسه در طی دوره فروش را طی می نماید.

همکاری بسیار نزدیک و گسترده ایی نیز فی مابین انجمن تولید کنندگان صنایع شوینده ، بهداشتی و آرایشی ، موسسه استاندارد و وزارت بهداشت در راستای حفظ سلامت و ارتقای کیفیت وجود دارد و با اطمینان میتوان از سلامت رنگ موهای تولید شده در داخل کشور سخن گفت.

[su_quote]اما متاسفانه شاهد فروش و بکارگیری برخی رنگ موهای تقلبی و قاچاق در سطح مارکت بعضی از فروشگاه های عمدتا غیر معتبر و حتی در کنار خیابان و مترو هستیم[/su_quote]

این محصولات را که نه تنها نمی توان از سلامت آنها سخنی گفت بلکه لازم است نسبت به امکان بروز خطرات و آسیب های احتمالی وارده از سوی آنها بشدت هشدار داد، زیرا سود جویان تنها سود و منفعت شخصی را ملاک عمل خود قرار می دهند و هر وسیله ایی را ممکن است برای تحقق این هدف بکار بندند و سلامت جامعه از این طریق به خطر افتد.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن