گزارش

نیاز بیماران آلبینیسم به ضد آفتاب مجانی از جانب سیستم درمانی

کلمات کلیدی: نیاز بیماران, آلبینیسم, ضد آفتاب,ضد آفتاب مجانی, زالی, زیمباوه, تابش آفتاب, رنگدانه های ملانین, مراقبت از پوست, سرطان پوست .

“افراد مبتلا به آلبینیسم خواهان ضد آفتاب مجانی از دولت هستند”

افراد مبتلا به آلبینیسم (زالى) در زیمباوه خواستار تدوین و تصویب قانونی شدند که دولت را موظف به تامین ضد آفتاب مجانى براى آنها مى نماید. بر اساس گزارشی که در ١۵ فوریه ٢٠١٩ در مجله نیو زیمباوه چاپ لندن منتشر شده است ، رئیس انجمن آلبینیسم زیمباوه ، خانم مرسی چیمهانگا، این هفته گفته است که به دلیل شرایط سخت اقتصادی حاکم بر زیمباوه اعضاى انجمن تحت مدیریت او قادر به تامین محصولات ضد آفتاب لازم برای محافظت پوستهای بسیار حساس شان در برابر آفتاب نیستند ، او مى گوید :

[su_quote]ما در حال حاضر تحت هیچ حمایتی از جانب دولت مرکزی قرار نداریم و اکنون زمان ایجاد لابی و تصویب قانونی در پارلمان برای تامین مجانی ضد آفتاب برای اعضای انجمن ماست.[/su_quote]

بر اساس آمار حدود ١٣ هزار فرد مبتلا به آلبینیسم در زیمباوه زندگى مى کنند و زیمباوه به دلیل شرایط جوی و شرایط تابش آفتاب در آن منطقه جغرافیایی به گونه ای است که شرایط زندگى در آن برای افراد آلبینیسمى بسیار سخت است. در بیماری آلبینیسم فرد دچار کمبود یا عدم وجود رنگدانه های ملانین است ، ملانین رنگدانه های چشم ، مو ، پوست است و مسئولیت رنگ دهی و مراقبت از پوست در برابر آفتاب را دارد.

 نیاز بیماران, آلبینیسم, ضد آفتاب,ضد آفتاب مجانی, سی زالی, زیمباوه, تابش آفتاب, رنگدانه های ملانین, مراقبت از پوست, سرطان پوست

چیمهانگا گفت اکثر افراد آلبینییسمى زیمباوه که نمی توانند کرم های ضد آفتاب را خریداری نمایند در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

خانم چیمانگها مى گوید ، ضد آفتاب برای ما قیمت بسیار بالایی دارد و ما برای خرید یک تیوب ١٢۵ میلی لیتری باید حدود ٢٠ الی ٣٠ دلار پرداخت نمائیم و هر فرد آلبینیسمى در ماه باید بین ۴ الی ۵ تیوب از این کرمها استفاده نماید و به همین دلیل او مى گوید که این محصول برای این افراد باید تحت پوشش کامل دولت قرار گیرد.

متوسط حداکثر سن افراد آلبینیسمى در زیمباوه حدود ۴٠ الی ۴۵ سال است و سرطان پوست یکى از جدی ترین خطرات در پیش روی این افراد است.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن