ترکیبات گیاهی

نعناع ؛ خواص و کاربردها و مواد موثره کازمتیک آن و درصد مجاز در فرمولاسیونهای کازمتیک

کلمات کلیدی : نعناع, مواد موثره کازمتیک, فرمولاسیونهای کازمتیک, مینت, مشکلات اسپاسمودیک و عصبی روده, کپسول روغن نعناع, محصولات مراقبت شخصی, بهبود دهنده حالت پوست و مو, منتول, منتون, پولگن, منتوفوران,ماسک های صورت, لوسیون خنک کننده .

نعناع ، منتا پیپریتا Mentha Piperita نوعی گیاه هیبریدی از نعناع آبی M .Aquatica و اسپیرمینت یا M.Spicata است. این گیاه بومی اروپا ، امریکای شمالی، خاورمیانه و هندوستان است ، اما به صورت گسترده ایی در مناطق دیگر جهان وجود دارد.

این گیاه به صورت عمومی به نام نعناع یا Peppermint ، برندی مینت یا کندی مینت شناخته می شود و تاریخچه طولانی در پزشکی ، آشپزی یا مراسم مذهبی یا آیینی دارد.

رومیان باستان و یونانی ها از این گیاه برای خود تاج درست می نمودند و همچنین از آن به عنوان اسپری در جشن ها استفاده می نمودند . امروزه این گیاه به عنوان یک چای متداول برای اثرات آرامبخشی دستگاه گوارش مصرف می گردد. در طب آیورودای هندوستان Mentha Piperita برای رفع مشکلات دستگاه گاسترواینتستینال یا پوستی مصرف می گردد. در طب نوین Peppermint در درمان مشکلات اسپاسمودیک و عصبی روده ، نفخ و کولیک استفاده می شود.

کپسول روغن نعناع Peppermint Oil در درمان سندرم روده تحریک پذیر یا IBS تجویز می گردد. روغن اسانس و عصاره Peppermint حاوی بسیاری از مواد آنتی اکسیدانی است و آنالیزهای شیمیایی آنها بیانگر خواص آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریالی می باشد. مطالعات صورت گرفته بر روی روغن اسانس گیاهی Peppermint ثابت نمود این ماده دارای تعدادی از مواد شیمیایی است که دارای اثرات مهاری بر روی ساخت نیتروژن اکساید و PGE2 ماکروفاژها است و در تستهای In vivo اثرات ضد التهابی بروز داده است.

انواع مواد موثره کازمتیک از Peppermint تولید و عرضه می گردد که از این بین می توان به مواد زیر اشاره کرد:

Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Extract, Mentha Piperita (Peppermint) Leaf, and Mentha Piperita (Peppermint) Leaf Water

 

از این مواد در انواع و اقسام فرمولاسیونهای کازمتیک اعم از محصولات مراقبت شخصی ، دهان شویه محصولات حمام انواع کرم و شامپو و حتی میکاپ استفاده می شود . ممکن است از این مواد به علت بو و اسانس خاص شان ، یا به عنوان خنک کننده ، آنتی باکتریال ، ضد التهاب ضد آلرژی یا به نوعی بهبود دهنده حالت پوست و مو استفاده گردد.

نعناع, مواد موثره کازمتیک, فرمولاسیونهای کازمتیک, مشکلات اسپاسمودیک و عصبی روده, روغن نعناع, منتول, منتون, روزمارینیک اسید,ماسک های صورت, لوسیون خنک کننده .روغن این گیاه حاوی منتول ، منتون ، پولگن ، منتوفوران ، و لیمون می باشد و بدون رنگ یا زرد کدر است و دارای بوی بسیار قوی و نافذی است و همچنین دارای مزه ایی تند و زننده است.

بیشتر برگ های گیاه برای روغن یا عصاره گیری مورد استفاده قرار می گیرد و عصاره آن حاوی : اریوسیترین ، رزمارینیک اسید ، منتول ، منتیل استات و لیمونن می باشد.

روغن نعناع با غلظتی حداکثر سه درصد در محصولات RINSE OFF و حداکثر ۰٫۲ درصد در محصولات LEAVE ON بکار می رود. از این روغن به میزان ۰٫۰۲ درصد در ماسک های صورت ، ۰٫۱ درصد در پاک کننده های صورت، ۰٫۲ درصد در لیپ استیک ، BODY SPLASH ، لوسیون خنک کننده پا و ضد خستگی ، ۰٫۵ درصد در خمیر دندان، ۰٫۹ درصد در خمیردندان فلورایددار، ۱٫۲ درصد در دهان شویه، ۲ درصد در Lip Balm 3 درصد در لوسیون ضد ریزش مو مصرف می شود ./. ₰

دکتر محمد بقایی 

دکتر داروساز، پژوهشگر صنعت کازمتیک و مشاور انجمن داروسازان ایران
مشاور عالی انجمن تولید کنندگان صنایع شوینده ، آرایشی و بهداشتی

edited by artan akheri

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن