درمان های زیبایی

توصیه های دکتر بقایی به کسانی که می خواهند لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ نمایند

کلمات کلیدی: میکرودرم آبریژن, پیلینگ, لایه برداری, شیمیایی, پوست صورت, ضد آفتاب, تبخال, چروک, لک .

توصیه هایی جدی به کسانی که میخواهند لایه برداری شیمیایی انجام دهند:

١- با انجام لایه برداری شیمیایی پوست بشدت در برابر آفتاب حساس میشود لذا توصیه میشود هم تعداد دفعات مصرف ضد آفتاب را افزایش دهید و هم از میزان ضد آفتاب بیشتری نسبت به قبل استفاده نمایید.

٢- در انتخاب ضد آفتاب مصرفی پس از انجام لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ حتما دقت لازم را بکاربرید ر از صد آفتابی استفاده نمایید که وسیع الطیف بوده و همه انرژی های خورشیدی ماوراء بنفش همانند UVA, UVB و IR را مهار یا منعکس نماید.

٣- پس از انجام پیلینگ مدت زمان حضور خود در آفتاب را کاهش دهید و بخصوص در محدوده ی زمانی ١٠ الی ١۴ حتی الامکان از منزل خارج نشوید، بهتر است در دیگر مواقع روز نیز از یک کلاه لبه دار پهن استفاده نمایید.

۴- بهتر است بدانید معمولا افرادی که پوست روشن دارند به لایه برداری شیمیایی بهتر پاسخ می دهند و نتایج بهتری می گیرند اما افراد دارای پوست تیره یا گندمی نیز بسته به مشکلات پوستی شان می توانند پاسخ های مناسبی دریافت نمایند.

۵- پوست های شل ، افتاده و بشدت دارای چروک معمولا به لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ پاسخ مناسبی نمی دهند و شاید این افراد کاندید روشهای دیگر درمانی باشند.

۶- قبل از انجام لایه برداری شیمیایی حتما تاریخچه دقیقی از وضعیت پوست ، بیماری های زمینه ایی، انجام جراحی ، وجود زخم ، خال یا لک در صورت یا بدن ، بروز تبخال های مکرر، انجام هر گونه عملیات پزشکی اعم از عکس برداری، سی تی اسکن ، ام آر ای … خود را در اختیار پزشک معالجتان قرار دهید.

٧- اگر دارویی مصرف می نمایید ، حتی مکمل های دارویی و غذایی حتما به پزشک معالجتان اطلاع دهید ، ممکن است پزشکتان تصمیم به قطع یا تعویض موقت دارو بگیرد و یا شاید برایتان داروی ضد ویروس و تبخال تجویز نماید.

٨- انتخاب نوع لایه برداری و شدت آن تنها بر عهده پزشک معالجتان است و هرگز در بکارگیری نوع و شدن آن شخصا اصرار نورزید.

٩- ممکن است پس از لایه برداری شیمیایی در کلینیک نیازمند کمک یا همراهی گردید لذا حتی الامکان با یکی از بستگان یا دوستان برای انجام این عمل مراجعه نمایید.

١٠ – هرگز برای لایه برداری شیمیایی به مکانی جز کلینیک های پزشکی معتبر و مشخص مراجعه ننماید ، اینکار اگر توسط فردی غیر پزشک صورت پذیرد ممکن است عوارض و تبعات ناگواری داشته باشد.

١١- اگر شاغل هستید توصیه میشود این عمل را قبل از یک تعطیلات دو روزه انجام دهید تا با استراحت بعد از پیلینگ راحت تر و بدون مشکل به محل کار خود برگردید.

 

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن