قوانین اتحادیه اروپا

پرونده ارزیابی ایمنی و سلامت مواد کازمتیک ؛ این قسمت دو نوع سیلیکون D4 و D5

کلمات کلیدی : پرونده ارزیابی ایمنی و سلامت, مواد کازمتیک, سیلیکون D4 و D5, اوکتامتیل سیکلوتتراسیلیکون, دکا متیل سیکلوتتراسیلیکون, آژانس مواد شیمیایى اروپا, محصولات شستشو شونده کازمتیک, مواد شوینده .

اخیرا اصلاحیه پیوست XVII قانون شمارخ ١٩٠٧/٢٠٠۶ پارلمان اروپا و کنسول مرتبط با ثبت، ارزیابی ، مجوز و ایجاد محدودیت REACH در رابطه با دو ماده : اوکتامتیل سیکلوتتراسیلیکون(‘D4’) و دکا متیل سیکلوتتراسیلیکون(‘D5’) انتشار یافته است.

✅ افتتاح پرونده توسط انگلستان در سال ٢٠١۵

در ١٧ اپریل ٢٠١۵ انگلستان پرونده ایی را در در آژانس مواد شیمیایى اروپا ذیل قانون ١٩٠٧/٢٠٠۶ پیوست XV پرونده ‘٢ افتتاح نمود. در این پرونده پیشنهاد شده است تا محدودیت هایى براى دو ماده D4 و D5 در محصولات شستشو شونده کازمتیک در حالت مصرف طبیعی ایجاد گردد.

این پرونده تاکید مینماید که اتخاذ تصمیماتی مشترک در سطح اتحادیه با توجه به خطرات احتمالی آسیب رسان به محیط زیست ناشی از ورود این مواد به فاضلاب ضروری است.

✅ اما در ادامه…

در ٢٢ اپریل ٢٠١۵ کمیته اعضای اتحادیه اروپا با توجه به ماده ٧۶ (١) (ایى) قانون ١٩٠٧/٢٠٠۶ و بر اساس درخواست مدیر اجرایی آژانس مواد شیمیایى تحت ماده ٧٧(٣) (سی) آن قانون ، لزوم بررسی و اظهار نظر در رابطه با هر دو ماده D4 و D5 بر اساس معیارهای مندرج در پیوست XIII قانون فوق در جهت شناسایی مواد بسیار پایدار(VP) و مواد بسیار جمع شونده (VB) در بافتهای زنده زیستی bioaccumulative را مصوب نمود.

✅ نظر RAC یا کمیته ارزیابی ریسک آژانس

در مارچ ٢٠١۶ ، کمیته ارزیابی ریسک آژانس مواد شیمیایى RAC اروپا نظر خود را اعلام نمود. در این بیانیه اعلام شد که D4 بر اساس آنچه در پیوست XIII قانون ١٩٠٧/٢٠٠۶ برای شناسایی مواد پایدار و bioaccu­mulative و سمی (PBT) و مواد vPvB آمده است شاخص هایى را نشان داده است و D5 نیز این شاخص ها را برای شناسایی مواد vPvB داراست.

‏RAC تایید نمود که خطرات D4 و D5 بخصوص وقتی در محصولات کازمتیک شسته شونده ایى که به فاضلاب می ریزند وجود داشته باشند نگران کننده تر هستند.

همچنین نتیجه گیری شده است محدودیت پیشنهاد شده یک معیار هدفمند و قابل تامل و پسندیده در سطح اتحادیه اروپا در جهت به حداقل رساندن احتمال انتشار مواد خطرناک ناشی از مصرف مواد شوینده حامل این مواد است.

پرونده ارزیابی ایمنی و سلامت, مواد کازمتیک, سیلیکون D4 و D5, اوکتامتیل سیکلوتتراسیلیکون, دکا متیل سیکلوتتراسیلیکون, آژانس مواد شیمیایى اروپا, مواد شوینده .

✅ نظر کمیته ارزیابی اجتماعی – اقتصادی SEAC

در ٩ ژون ٢٠١۶ کمیته ارزیابی اجتماعی- اقتصادی آژانس مواد شیمیایی SEAC نظر خود را اعلام نمود و ابراز داشت که پیشنهاد اعمال محدودیت در جهت کاهش ورود این دو ماده به فاضلاب از منظر منافع اجتماعی اقتصادی و هزینه های مربوطه در سطح اتحادیه اروپا پسندیده و مورد تایید است.

‏ SEAC یک تعویق ٢۴ ماهه اعمال محدودیت را توصیه نمود و این توصیه مطابق با حداقل زمان تعویق پیشنهاد شده در پرونده پیوست XV می باشد که اجازه میدهد تا ذی نفعان اقدامات لازم را انجام دهند.

💥 در مجموع:

ارکان آژانس مواد شیمیایى، براى تبدیل اطلاعات به جرائیات بر مبناى ماده ٧۶(١)(اف) قانون مربوطه در طول پروسه اعمال محدودیت نقش مشورتی خواهند داشت و به ارائه توصیه هایی خواهند پرداخت.

خطر محیط زیستی در زمان حضور D4 و D5 در محصولات خاص کازمتیک که پس از مصرف با آب شسته می شوند به علت خواص خطرناک ماده PBT و  ماده vPvB برای ماده D4 و ماده vPvB در مورد D5 وجود دارد. به همین علت کمیسیون اروپا توجهی به ریسکهاى فوق در اتحادیه داشته است.

محدودیت غلظت ٠.١ درصد ایجادی بر اساس اعمال این دستورالعمل محدودیت ساز این اطمینان را می دهد که همه استفاده های با دوزهای بالاتر این دو ماده در محصولات شوینده بنا بر دلایل متعدد متوقف خواهد شد.

در محصولات کازمتیکی که به مدت طولانی بر روی پوست قرار می گیرند مواد D4 و D5 در طول زمان تبخیر می گردد و مشکلی را ایجاد نمی نماید. پرونده پیوست XV این محصولات را شامل نمی گردد. و این محدودیت تنها شامل محصولاتی است که توسط آب شسته می شوند. بر اساس قوانین و آئین نامه های اروپایی ذی نفعان باید زمان مناسب و لازمى را برای اعمال محدودیت های فوق داشته باشند.

✅✅ زمان اعمال محدودیت

پرونده ارزیابی ایمنی و سلامت, مواد کازمتیک, سیلیکون D4 و D5, اوکتامتیل سیکلوتتراسیلیکون, دکا متیل سیکلوتتراسیلیکون, آژانس مواد شیمیایى اروپا, مواد شوینده .

بر اساس پیوست شماره ١٧ قانون شماره ١٩٠٧/٢٠٠۶ پارلمان اروپا بعد از ٣١ ژانویه ٢٠٢٠ هیچ محصولی حاوی مواد کازمتیک شسته شونده با آب با بیش از ٠.١ درصد از ماده اوکتامتیل سیکلوتتراسیلیکون(‘D4’) و دکا متیل سیکلوتتراسیلیکون(‘D5’) نباید در سطح مارکت اتحادیه وجود داشته باشد .

این مواد در محصولات زیر کاربرد دارند: 

room sprays, body sprays, antiperspirants, skin creams, skin lotions, suntan lotions, bath oils, hair care products

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن