قوانین اتحادیه اروپا

بر اساس قوانین کازمتیک اتحادیه اروپا Responsible person چیست؟

کلمات کلیدی: قوانین کازمتیک, اتحادیه اروپا, Responsible person, مسئول فنی, کالای کازمتیک, سلامت کالا, شکایات فرمولاسیون, کنترل لیبلینگ, سامانه CPNP, نظارت بر ادعا ها, COSMETOVIGILANCE .

از زمانیکه قانون ۱۲۲۳/۲۰۰۹ محصولات کازمتیک اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ به الزام مبدل شد برای هر محصول کازمتیکی که می خواهد وارد مارکت این اتحادیه گردد باید یک فرد مسئول یا Responsible person یا همان مسئول فنی تعیین و معرفی گردد. این فرد مسئول تضمین کننده انطباق شرایط تولید ، واردات یا توزیع با قوانین اتحادیه اروپا و الزامات موجود در حال حاضر یا آینده است و لذا به نوعی می توان گفت تضمین کننده سلامت مصرف کنندگان در شرایط طبیعی و قابل پیش بینی است.

حال این مسئول فنی یا همان فرد مسئول یا Responsible person چیست ؟

قانون کازمتیک اروپا EC 1223/2009 در آرتیکل شماره ۴ خود این جایگاه را اینچنین معرفی می نماید، یک شخصیت حقیقی یا حقوقی بر اساس قونین اتحادیه اروپا و تعاریف موجود در باب آن است که به عنوان یک نماینده منحصر بفرد در سراسر اتحادیه اروپا می تواند عمل نماید. نقش Responsible person این است که اطمینان حاصل کند هر محصول مراقبت شخصی کازمتیک عرضه شده به مارکت اتحادیه اروپا الزامات قانونی ۱۲۲۳/۲۰۰۹ را که در راستای حفظ سلامت مجصولات کازمتیک می باشد را دارا بوده و با آن مطابقت دارد.

اما چه کسی می تواند یک Responsible person باشد؟

Responsible person یا مسئول فنی می تواند یک تولید کننده ، وارد کننده ، یا توزیع کننده باشد و یا اینکه یک مشاور یا یک شرکت مشاوره دهنده در این زمینه باشد. البته معمولا شخصی که کالای کازمتیک را به مارکت عرضه می نماید این نقش را بر عهده می گیرد اما می تواند این وظیفه را به فرد دیگری نیز واگذار نماید. اما باید در نظر داشت که این فرد تنها فرد یا شخصیت حقوقی ایی می تواند باشد که ساکن قانونی اتحادیه اروپا است.

الف) تولید کننده : بر اساس قانون اتحادیه اروپا تولید کننده یک شخصیت حقیقی یا حقوقی است که یک محصول کازمتیک را می سازد یا طراحی می کند و تحت نام تجاری ثبت شده خود بفروش می رساند. تولید کننده ثبت شده در اتحادیه اروپا Responsible person محصولات تولیدی خود در اتحادیه است اگر کالاها صادر نگردد یا واردات مجدد به اروپا نگردد. تولید کننده همچنین می تواند طی نامه ایی رسمی هر فرد دیگر مجاز را نیز به عنوان Responsible person معرفی نماید. شخص معرفی شده نیز باید مسئولیت فوق را طی نامه ایی بپذیرد.

ب) وارد کننده : بر اساس آرتیکل ۲ قانون کازمتیک اروپا یک وارد کننده فرد یا شخصیت حقوقی ثبت شده در اروپاست که یک محصول کازمتیک را از کشوری خارج از اتحادیه اروپا به این اتحادیه وارد می نماید.

قوانین کازمتیک, اتحادیه اروپا, Responsible person, مسئول فنی, کالای کازمتیک, سلامت کالا, شکایات فرمولاسیون, کنترل لیبلینگ, سامانه CPNP, نظارت بر ادعا ها, COSMETOVIGILANCE .ج) توزیع کننده : بر اساس قانون ۱۲۲۳/۲۰۰۹ کازمتیک اتحادیه اروپا توزیع کننده فردی جز تولید کننده یا وارد کننده است که کالا را در مارکت توزیع می نماید. توزیع کننده نیز RESPONSIBLE PERSON است اگر محصولی را تحت نام خود یا نام تجاری خود عرضه نماید یا اگر در محصول تولیدی دیگری برای عرضه به بازار تغییراتی را ایجاد نماید و او ریسک انطباق یا عدم انطباق محصول با مقررات کازمتیک اروپا را بر عهده خواهد داشت.

د) هر فرد دیگری که در اتحادیه رجیستر شده باشد. تولید کنندگان ، وارد کنندگان ، می توانند فرد ثالثی را که در اتحادیه اروپا رجیستر شده باشد به عنوان RESPONSIBLE PERSON معرفی نماید.

در این مورد تنها یک اقدام رسمی لازم است و بر اساس قانون کازمتیک اتحادیه اروپا می تواند بر اساس یک نامه رسمی معرفی گردد. به عبارت دقیق تر هم باید طی نامه ایی رسمی از طرف یک تولید کننده ، وارد کننده یا توزیع کننده معرفی شود و او نیز این مسئولیت را به صورت رسمی بپذیرد. همانگونه گفته شد این شخصیت هم می تواند حقیقی باشد و هم اینکه حقوقی باشد.

حوزه فعالیت یک مسئول فنی یا RESPONSIBLE PERSON چیست ؟

۱٫ گزارشات سلامت کالا
۲٫ تهیه فایل اطلاعاتی محصول
۳٫ بررسی شکایات فرمولاسیون
۴٫ کنترل لیبلینگ
۵٫ ارسال نوتیفیکیشن به سامانه CPNP
۶٫ ارائه اطلاعات عمومی به مردم
۷٫ بررسی و ارائه گزارشاتی در باب تست بر روی حیوانات
۸٫ بررسی و کنترل GMP
۹٫ بررسی و نظارت بر ادعا ها
۱۰٫ تهیه نمونه ها و بررسی و انجام آنالیز ها
۱۱٫ بررسی ، ثبت و گزارشات عوارض ناخواسته احتمالی COSMETOVIGILANCE
۱۲٫ بررسی و کنترل موضوع نانو ذرات

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن