ایمنی محصولاتقوانین اتحادیه اروپا

بازخوانی پرونده متیل ایزوتیازولینون در فرآورده های کازمتیکِ شوینده ، ٢٠١٨

کلمات کلیدی : ایزوتیازولینون ، کلرو متیل ایزوتیازولینون ، پرزرواتیو ،  اتحادیه انجمن های کازمتیک  ، محصولات شوینده ، مراقبت شخصی ، عوارض پوستی ، انجمن درماتیت تماسی اروپا ، فرآورده های شوینده کازمتیک .

اتحادیه انجمن های کازمتیک کشورهای حوزه آ سه آن ASEAN بر اساس ارزیابی ها صورت گرفته بر روی مواد اولیه کازمتیک در تاربخ دوم می ٢٠١٧ طی اعلامیه ایی حداکثر دوز مجاز پیشنهادی برای بکارگیری ماده نگهدارنده متیل ایزوتیازولینون را در فرمولاسیون محصولات شوینده ی مراقبت شخصی (personal care) ، ١۵ پی پی ام اعلام نموده است.

این توصیه بر اساس توجه ویژه به سلامت مصرف کننده و بر اساس عوارض پوستی اعلام شده توسط انجمن درماتیت تماسی اروپا صورت گرفته است.

بر همین اساس توصیه نموده است ، تولیدکنندگان هر چه سریعتر اقدام به کاهش میزان MIT موجود در محصولات تولیدی خود نمایند.

اما در اروپا چه می گذرد:

کمیسیون اروپایی EC قانون جدیدی را به شماره (EU) 2017/1224 منتشر نموده است که بر اساس آن محدودیت های بیشتری برای استفاده از (METHYLISOTHIAZOLINONE (MIT به شماره ‏ CAS No. 2682-20-4 در محصولات شوینده کازمتیک Rinse-off وضع شده است.

قبل از این ، بکارگیری این ماده بر اساس بند ۵٧ پیوست ۵ قانون (EC No. 1223/200) با دوزاژ ٠.٠١ درصد در این نوع محصولات مجاز بود.

بر اساس پذیرش نظر کمیته علمی سلامت مصرف کنندگان (SCCS) ، در مورد سلامت MIT به تاریخ اعلامی ١۵ دسامبر ٢٠١۵ مبنی بر افزایش موارد بروز آلرژی این کمیسیون تصمیم گرفت تا نسبت به تغییر محدودیت اعلامی قبلی اقدام نموده و حداکثر دوز مجاز بکارگیری متیل ایزوتیازولینون را در فرآورده های شوینده کازمتیک از ٠.٠١ درصد به ٠.٠٠١۵ درصد تقلیل دهد.

کمیسیون اروپایی اعلام نموده است ، صنعت و تولید کنندگان ملزم به رعایت این قانون بر اساس زمانبندی اعلام شده زیر هستند :

‏١- از تاریخ ٢٧ ژانویه ٢٠١٨ تنها محصولات کازمتیکی میتواند در مارکت اروپا عرضه شوند که از این قانون تبعیت نمایند .

٢- از ٢٧ آپریل ٢٠١٨ تنها محصولات کازمتیکی که بر اساس این قانون تولید شده باشند می توانند در مارکت اتحادیه اروپا موجود باشند.

نکته :

توجه فرمایید تفاوت ظریفی بین این دو بند وجود دارد در بند اول بیان می کند کالایی که از تاریخ ٢٧ ژانویه عرضه می شود ملزم به رعایت این قانون است و در بند دوم می گوید از ٢٧ آپریل دیگر کالایی نباید بدون رعایت این قانون در مارکت موجود باشد حتی اگر تولید آن قبل از٢٧ ژانویه ٢٠١٨ هم تولید شده باشد.

سوال :

آیا این قانون شامل محصولات تولیدی اروپا که به دیگر نقاط دنیا صادر می گردد می باشد؟ به زبانی ساده تر ، آیا تولید کنندگان اروپایی مجاز به صادرات محصولات تولیدی خود که حاوی مقادیر بالاتری از متیل ایزوتیازولینون در فرمولاسیون شوینده های کازمتیک خود می باشند ؟

پاسخ کاملا واضح است ! بله

زیرا اگر کالایی قرار است صادر شود تابع قوانین کشور یا منطقه مقصد صادرات خواهد بود نه مبداء و تولیدکننده اروپایی ملزم به رعایت این قوانین سفت و سخت در محصولات صادراتی خود نخواهد بود.

متیل ایزوتیازولینون (Methylisothiazolinone) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کِم ۳۹۸۰۰ است. با جرم مولی آن ۱۱۵٫۱ g/mol می باشد.

این ترکیب به عنوان یک پرزرواتیو معمولا در ترکیب کلرو متیل ایزوتیازولینون (CMIT) است به نسبت ۳ به ۱ مخلوط می شوند یعنی سه قسمت کلرو متیل ایزوتیازولینون و یک قسمت متیل ایزوتیازولینون و مصرف گسترده ایی دارد .

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن