درمان های زیبایی

درمان اسکار آکنه اى آتروفیک با رتینوئید یا میکرونیدلینگ تراپى

کلمات کلیدی: درمان اسکار آکنه ای, آتروفیک, رتینوئید, میکرونیدلینگ تراپی, تازاروتین موضعی, درمان, درمان پسوریازیس, درمان القایی کلاژن پوستی, تکثیر فیبروبلاست .

بر اساس جديدترين مطالعات صورت گرفته تازاروتين مي تواند به عنوان يک درمان موثر و جايگزين ميكرونيدلينگ براي درمان اسكارهای آتروفيک پس از آكنه بكار رود.

آكنه وولگاريس نوعی بيماری پوستی شايع است كه تقريبا همه نوجوانان در سن بلوغ و نزديک به ١٢-٥١ درصد بزرگسالان ٢٠ الي ٤٩ ساله را مبتلا مينمايد. اسكار نيز از عواقب شايع اين بيماری است و حتي ممكن است تا ٩٥ درصد از مبتلايان درگير كند. مشكلی كه ميتواند اثرات روحی روانی خاصی را برای بسياری از بيماران به همراه داشته باشد.

بر اساس پژوهش صورت گرفته بر روی بزرگسالان مبتلا به اسكارهای ناشی از آكنه مشخص شد ، هر دو درمان پس از ٦ ماه نتايج مشابهی را نشان داده اند.

نتايج اين تحقيق كه از سوي دكتر T.P. Afra, MD و همراهی دپارتمان درماتولوژی انستيتو تحصيلات تكميلی آموزش پزشكی و تحقيقات Chandigarh هند ارائه شد ، نشان ميدهد همانگونه كه ميكرونيدلينگ در درمان اين نوع اسكارها موثر است مصرف موضعی تازاروتين در منزل نيز مي تواند به همان اندازه موثر باشد.

نتايج اين تحقيق در ‏JAMA Facial Plastic Surgery به چاپ رسيده است. اين تحقيق بر روي ٣٤ بيمار در محدوده سني ١٨-٣٠ سال و درجات ٢-٤ اسكار آكنه ای آتروفيک صورت انجام شد و يک سمت صورت به صورت رندوم تحت درمان با ميكرونيدلينگ قرار گرفت ( ٤ مرحله درمان در طی بيش از ٣ ماه و با درمارولری داراي سوزن ١.٥ ميلي متر) و طرف ديگر صورت با ژل ٠.١ درصد تازاروتين يكبار در هنگام شب و به مدت زمانی مشابه درمان شد.

٨١ درصد از بيماران پوستی با فتوتيپ ٤ و مابقی نيز ٣ و ٥ بودند. بيماران تا سه ماه ماهی يكبار و سپس در ماه ششم مورد معاينه و پيگيری قرار گرفتند. نتايج حاصله مويد اين مهم بود كه تفاوت معنا دار بين اين دو درمان وجود ندارد.

رتينوئيدها اولين بار در سال ١٩٧١ مورد تاييد قرار گرفتند و در حال حاضر سه نسل از اين مواد در دسترس قرار دارد. رتینوئیدها (retinoids) کلاسی از ترکیبات شیمیایی هستند که از نظر شیمیایی به ویتامین A مرتبط هستند. رتینوئیدها ، عمدتاً به دلیل روش آنها در تنظیم رشد بافت پوششی در درماتولوژی استفاده می‌شوند.

تازاروتین (Tazarotene) نسل سوم رتینوئید های موضعی است که به عنوان یک کرم، ژل یا فوم ارائه شده است. تازاروتین یک عضو از رتینوئیدهای کلاس استیلنی است. این دارو توسط FDA برای درمان پسوریازیس، آکنه و آسیب های پوستی ناشی از آفتاب (photo-damage) مورد تاييد قرار گرفته است و معمولاً در دو شكل ۰٫۰۵٪ و ۰٫۱٪ ارائه ميگردد.

ميكرونيدلينگ یا PCI ،درمان به روش القای کلاژنی(Per-cutaneous Collagen Induction Therapy) روش نسبتا جدیدی است که ازطریق ایجاد کانال های ظریف در پوست باعث تحریک ساخت کلاژن و بازسازی پوست میگردد.

در اين روش با وارد کردن تعدادی سوزن بسیار نازک و استریل که با عمق و سرعت تعیین شده خاص بطور همزمان وارد درم ميگردد و تعداد بسيار زيادی میکروکانال در اپیدرم و درم ایجاد می شود و اين عملل سبب آغاز فرايند ترمیم ،آزاد سازی فاکتورهای رشد سلولی ، تکثیر فیبروبلاست ها و تحريک تولید فيبرهای کلاژن والاستین جدیدمی شود.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن