مارکت کازمتیک

نگاهی گذرا به مارکت مواد اولیه ضد آفتاب تا سال ٢٠٢٠

کلمات کلیدی : مارکت مواد اولیه, ضد آفتاب, مارکت کازمتیک, محصولات ضد آفتاب, زینک اکساید, امولینتهای سبک, فاکتور محافظتی, اتیل هگزیل متوکسی سینامات, فیلتر های ضد آفتاب .

محصولات مراقبت در برابر آفتاب در جهت محافظت از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB فرموله و تولید می شوند. افزایش نگرانی ها عمومی در باب افزایش سرطان پوست سبب شده است تا تقاضای استفاده از چنین محصولاتی در جهان افزایش یابد. بر اساس آخرین داده های آماری ارائه شده از سوی یورومانیتور این بخش از مارکت کازمتیک رشدی معادل ۶.۴ درصد را در سال ٢٠١٨ شاهد خواهد بود.

این محصولات دو درصد از مارکت جهانی ۴۵۴ میلیارد دلاری محصولات کازمتیک در سال ٢٠١٣ را به خود اختصاص داده اند. برآورد می شود با توجه به رشد جمعیت جهان این بخش به یکی از ۵ بخش با سرعت رشد بالا در مارکت جهانی مبدل گردد.

با نگاهی به تحلیل های موجود برآورد میشود، مارکت جهانی محصولات ضد آفتاب تا سال ٢٠٢٠ حجمی معادل ۴٠ هزار تن در سال را تجربه نموده و این رقم نشان دهنده افزایش تقاضایی به میزان ده هزار تن تا سال ٢٠٢٠ خواهد بود. ٧٠ درصد این تقاضای جهانی در حال حاضر از سوی ده کشور خاص می باشد که در این بین امریکا با ٩۶٠٠ تن پیش تاز این مارکت است و بدنبال آن برزیل با ٣٢٠٠ و چین با ٢۵٠٠ تن قرار دارند.

مارکت مواد اولیه, ضد آفتاب, مارکت کازمتیک, محصولات ضد آفتاب, زینک اکساید, امولینتهای سبک, فاکتور محافظتی, اتیل هگزیل متوکسی سینامات, فیلتر های ضد آفتاب .

اگر چه امریکای شمالی تا سال ٢٠٢٠ همچنان به عنوان بزرگترین مارکت این محصولات باقی می ماند اما انتظار می رود تا این منطقه با توجه به اوج گیری بازارهای نوظهور جهانی بخصوص در ناحیه آسیا پاسفیک و خاورمیانه، ۶ درصد از سهم خود را تا این سال از دست بدهد.

نوع محصولات ضد آفتاب و claim های آنها در هر ناحیه ایی از مارکت بسته به قوانین نظارتی موجود و همچنین نیازهای مصرف کنندگان متفاوت است. با وجود اینکه افزایش تقاضایی برای استفاده از ضد آفتابهای حاوی فیلترهای معدنی یا همان فیلترهای فیزیکی در جهان مشهود است و مصرف کنندگان این روزها اقبال بیشتری به محصولاتی با منشاء طبیعی نشان می دهند و تکنیک ها و تکنولوژی های جدیدی در تولید و فرمولاسیون این نوع محصولات ارائه شده و می گردد اما هنوز ٩٠ درصد از محصولات ضد آفتاب در امریکای شمالی و اروپای غربی و امریکای لاتین فیلترهای شیمیایی هستند و این در حالیست که ٣۵ درصد از فیلترهای مورد استفاده در آسیا فیزیکی و عموما زینک اکساید است.

مارکت مواد اولیه, ضد آفتاب, مارکت کازمتیک, محصولات ضد آفتاب, زینک اکساید, امولینتهای سبک, فاکتور محافظتی, اتیل هگزیل متوکسی سینامات, فیلتر های ضد آفتاب .

آنچه مصرف کنندگان در جهان می خواهند بسیار متنوع است و تمایلات متفاوتی در این زمینه وجود دارد . عموما مصرف کنندگان محافظت بیشتری در برابر اشعه UV آلودگی هوا، نور مادون قرمز و نور آبی می خواهند ، این نیاز در دنیای فرمولاسیون و تولید به افزایش فاکتور محافظتی در برابر آفتاب “SPF” که عموما همراه با افزایش تعداد و مقدار فیلتر های یو وی همراه است و استفاده از برخی مواد بوتانیکال ، ویتامین ها و پلیمرهای ایجاد کننده film forming در جهت ایجاد محافظ پوست ترجمه می گردد.

مصرف کنندگان همچنین محصولاتی می خواهند که بر روی پوست چسبندگی نداشت باشد و ترجیحا بافتی سبک داشته و ماندگاری محافظتی طولانی تری در طول ورزش، فعالیتهای آبی حتی در هوای گرم و مرطوب را داشته باشد.

در طول ۵ سال گذشته ما شاهد نوآوری های بیشتر و جدید تری در زمینه فرمولاسیونهایی با بهره گیری از پلی مرهای سنتتیک و امولینتهای سبک تر در این فراورده ها بوده ایم. در عین حال محققین توجه خاصی به حساسیتهای مصرف کنندگان در باب سلامت و کارآیی های جانبی همانند ضد چروک ، ضد پیری نیز داشته اند و در این زمینه بکارگیری امولسیفایرهای طبیعی، ملایم و حذف برخی از مواد مشکوک به آسیب رسانی نیز در مواردی در کانون توجهات بوده است.

تقاضای مصرف کنندگان به داشتن ضد آفتابی با فاکتور محافظتی بالاتر سبب می گردد تا اصلی ترین عامل ایجاد این محافظت یعنی فیلترهای یو وی از اهمیت خاصی در این رابطه برخوردار گردند. با نگاهی به فرمولاسیونها ، قوانین نظارتی و نیازها و اقبال مصرف کنندگان در اروپا میتوان گمانه هایی تحلیلی در باب مواد مصرفی ضد آفتاب ها تا سال ٢٠٢٠ در قاره سبز ارائه نمود.

برخی از مواد گمان برده می شود در بین سالهای ٢٠١۵ تا ٢٠٢٠ بخصوص در اروپای غربی مورد توجه خاص قرار گیرد که شاید ؛ homosalate و زینک اکساید و اتیل هگزیل متوکسی سینامات از این دست باشند. هموسالت یک ترکیب آلی مورد استفاده در محصولات ضد آفتاب است، استری حاصل از ترکیب سالیسیلیک اسید و ٣،٣،۵ -تری متیل سیکلوهگزانول ، مشتقی از سیکلوهگزانول. این فیلتر در بیش از ۴۵ درصد از ضد آفتابهای امریکا وجود دارد.

این فیلتر دو بخش سالیسیلیکی دارد که اشعه یو وی را در محدوده ٢٩۵ تا ٣١۵ نانومتر (UVB) جذب نموده و از پوست محافظت می نماید و بخش دیگری دارد که بخش سیکلوهگزانول آن است که آب گریز بوده و مانع از انحلال آن در آب می شود .

مارکت مواد اولیه, ضد آفتاب, مارکت کازمتیک, محصولات ضد آفتاب, زینک اکساید, امولینتهای سبک, فاکتور محافظتی, اتیل هگزیل متوکسی سینامات, فیلتر های ضد آفتاب .

هرچند homosalate به تنهایی قادر نیست تا SPF بالایی ایجاد نماید اما این ماده فیلتری مقرون به صرفه و مورد تایید جهانی است که می تواند با نسبتهای نسبتا بالایی ( تا ١٠ درصد در اروپا و تا ١۵ درصد در امریکا) مورد استفاده قرار گیرد و این توان را دارد تا با دیگر فیلتر های موجود بدون ایجاد تداخل و واکنش در جهت ایجاد SPF بالا بخصوص در فرمولاسیون های mass مارکت مورد استفاده قرار گیرد.

البته این فیلتر مزایای دیگری همانند مایع بودن ، توانایی انحلال و پایداری فیلترهای جامدی همانند آووبنزون یکی از پر مصرف ترین فیلتر های ضد آفتاب را نیز دارد. هرچند تقاضای فیلترهای ضد آفتاب معدنی یا فیزیکی کمتر از فیلترهای آلی است اما توجه خاصی به زینک اکساید به عنوان فیلتری مورد تایید در اتحادیه اروپا وجود دارد.

توجه خاصی نیز در این منطقه از جهان به کیفیت بافت کرم یا لوسیون ضد آفتاب وجود دارد لذا استفاده از امولینت استرها و همچنین الکل به نظر می رسد تا سال ٢٠٢٠ از تقاضای بالا و همراه با رشدی در این کشورها داشته باشد.

امولینت استرها به واسطه ایجاد احساسی سیلک مانند بر روی پوست همانند سیلیکونها، و افزودن منافعی همچون عدم ایجاد انسداد در منافذ پوستی و همچنین امکان انحلال برخی از فیلتر های جامد می تواند در کانون توجه فرمولاتورها قرار گیرند.

برآورد ها همچنین حاکی از آن است ممکن است تقاضای ویتامینها جهت استفاده در فرمولهای مورد نظر تا مرز ٣٠٠ تن در بین سالهای ٢٠١۵ تا ٢٠٢٠ افزایش یابد و در این بین احتمالا موادی همچون ویتامین E و پانتنول ممکن است بیشتر مورد استفاده قرار گیرند. برخی دیگر از مواد همچون واکسها، اسکوربیک اسید، پپتایدها و عصاره های گیاهی و نیاسینآمید نیز ممکن است تقاضایی فزاینده در این دوره زمانی داشته باشند.

مارکت مواد اولیه, ضد آفتاب, مارکت کازمتیک, محصولات ضد آفتاب, زینک اکساید, امولینتهای سبک, فاکتور محافظتی, اتیل هگزیل متوکسی سینامات, فیلتر های ضد آفتاب .

این افزایش تقاضای مصرف جهانی تا سال ٢٠٢٠ این امکان را فراهم می آورد تا بازیگران اصلی این فیلد از صنعت کازمتیک ضمن سرمایه گذاری در واحد های تحقیق و توسعه همواره به فکر نوآوری و یافتن راه حلهای جدید برای برآوردن نیازهای مصرف کنندگان باشند و واحد های تحقیق و توسعه بشدت و با جدیت در حال پژوهش و کار بر روی موادی باشند که هم بتوانند نیازهای مصرف کنندگان را برآورده نمایند و هم از منظر اقتصادی به صرفه بود و امکان ارائه با مارکت را داشته باشند ./. ₰

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن