گزارش

آمار و نرخ اشتغال زایی در صنعت محصولات کازمتیک اتحادیه اروپا

کلمات کلیدی: اشتغال زایی, صنعت کازمتیک اروپا, کارخانجات تولیدی, فروشندگان محصول نهایی کازمتیک, خدمات زیبایی مو, انجمن بین المللی اسانس, جمعیت شاغل اروپا .

بر اساس آمار منتشره صنعت محصولات کازمتیک اروپا به صور مستقیم و غیر مستقیم برای حدود ٢ میلیون نفر اقدام به اشتغال زایی  نموده است.

آمار مى گوید ، حدود ١١٩۵٠٠ نفر (٢٠١٢-٢٠١٣) در کارخانجات تولیدی محصولات کازمتیک اروپا مشغول بکار هستند.

حدود ٧٨ درصد این شاغلین در فرانسه، آلمان ، انگلستان ، لهستان و ایتالیا وجود دارند .البته این آمار در سال ٢٠١۵ علی رغم همه مشکلات اقتصادی اروپا به عدد ١۵٢٠٠٠ نفر رسیده است.

آلمان با ٢٧١۵٠ نفر ، فرانسه با حدود ٢۶٩٠٠ نفر ، انگلستان با ٢۵۶٣٠ نفر ، لهستان با ١۶۵٣٠ نفر ، ایتالیا با ١۵۶۶٠ نفر بیشترین شاغل مستقیم در این صنعت را در اروپا دارا هستند(٧٨٪‏).

بر اساس همین آمار (٢٠١٢-٢٠١٣) ارائه شده ٣٧٢۶٠٠ نفر نیز به صورت غیر مستقیم در زنجیره عمده فروشی، فروشندگان محصول نهایی کازمتیک در فروشگاه های تخصصی عرضه اشتغال بکار دارند.

اشتغال زایی, صنعت محصولات کازمتیک اتحادیه اروپا, کارخانجات تولیدی, فروشندگان محصول نهایی کازمتیک, خدمات زیبایی مو, انجمن بین المللی اسانس, جمعیت شاغل اروپا .

البته همانگونه که مشخص است این فروشگاه های تخصصی تنها بخشی از فضای کسب و کار فروش این محصولات را شامل می شوند و در نتیجه تعداد افراد شاغل در فروش محصولات کازمتیک به مراتب بیش تر از این تعداد است.

براساس محاسبات صورت گرفته شاغلین بخش های مختلف توزیع و خدمات زیبایی در حدود ١۵۵٠٠٠٠ نفر در سال ٢٠١۵ بوده است که حدود ١ میلیون نفر از این افراد در بخش خدمات زیبایی مو اشتغال بکار دارند.

٣٠٠٢٧٠ نفر از این افراد در ایتالیا ،٢٢٨٠٠٠ در آلمان ، ١۶٩٠۵٠ نفر در انگلستان ، ١۵۵٩٧٠ نفر در فرانسه،١١٢۶١٠ نفر در اسپانیا و مابقی در سایر کشورهای عضو اشتغال بکار داشته اند.

جالب است بدانیم ؛ بر اساس آمار منتشر شده در سال ٢٠١۴ بخش خدمات زیبایی مو حدود ٠.۵ درصد شاغلین اروپا را تشکیل می دهد و آلمان بیشترین شاغل را در این بخش در اروپا داراست (حدود ٢٧۴٠٠٠نفر).

البته توجه داشته باشیم تعداد واقعی شاغلین غیر مستقیم صنعت کازمتیک در اروپا بیش از ١.۶ میلیون نفر می باشد زیرا تعداد زیادى از افراد در صنایع و بخشهای بالادستی این صنعت از جمله تولید ، توزیع و فروش مواد اولیه  اشتغال بکار دارند. بر اساس آمار منتشره از سوی انجمن بین المللی اسانس IFRA حدود ٧٠٠٠ نفر به صورت مستقیم در صنعت اسانس سازی اروپا اشتغال بکار دارند.

اشتغال زایی, صنعت محصولات کازمتیک اتحادیه اروپا, کارخانجات تولیدی, فروشندگان محصول نهایی کازمتیک, خدمات زیبایی مو, انجمن بین المللی اسانس, جمعیت شاغل اروپا .

 

دوستان من لطفا به این نکته مهم توجه فرمایید:

تحقیقات اروپایی نشان می دهد با ایجاد هر شغل مستقیم یا غیر مستقیم حدود ٠.٢ تا ٠.٣ شغل جانبی ایجاد می گردد. به زبانی ساده تر از هر ده شغل ایجادی در صنعت کازمتیک ٢ تا ٣ شغل جانبی در جامعه ایجاد خواهد شد. این مشاغل ارتباط مستقیمی با کازمتیک ندارند.

برآوردهای اروپایی می گوید این صنعت حدود ٣۴٧٩٠٠ تا ۵٢١٨٠٠ شغل جانبی نیز در اروپا ایجاد نموده است.

اتحادیه اروپا حدود ۵١٠ میلیون نفر جمعیت دارد و بر اساس برآورد های فوق شاغلین صنعت کازمتیک در مجموع حدود ٠.۴ درصد کل جمعیت این اتحادیه را شامل می شوند. این در حالیست که بر اساس آمار سال ٢٠١۵ تعداد کل شاغلین اتحادیه اروپا در حدود ٢٢٨.٧ میلیون نفر بوده است و بر این اساس حدود ١ درصد از جمعیت شاغل اروپا در صنعت کازمتیک اشتغال بکار دارند.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن