گزارش

پیر پوستى سالم؛ ترند برتر جهان در تحقیق، تولید و عرضه محصولات کازمتیک

کلمات کلیدی: پیر پوستی سالم, ترند برتر جهان, عرضه محصولات کازمتیک, پیرى سالم, برندهاى بزرگ جهانى, تغییرات هرم جمعیتى, تغییر در ارزشهاى جامعه, بروز علائم پیر پوستی .

زندگی سالم / پیری سالم

بر اساس گزارش سازمان جهانى بهداشت جمعیت کشورهاى اروپایى و به نوعى کل جهان با سرعت چشم گیرى به سوى پیرى حرکت مى کند. جمعیت افراد ۶۵ ساله و بالاتر از آن از ١۴ درصد در سال ٢٠١٠ به ٢۵ درصد در سال ٢٠٢۵ تغییر خواهد یافت و بالطبع مردم به مدتى طولانى تر زندگى خواهند نمود اما شانس اینکه سالهاى پایانى عمر خود را به سلامت بگذرانند بشدت به سبک زندگى life style و محل اقامتشان بستگى دارد.

پس از سالها حکم فرمایى claim ها و شعار هاى ضد پیرى anti aging حاکم بر فضاى مارکت و فرمولاسیون محصولات کازمتیک جهان به ظاهر باید بزودى شاهد مطرح شدن و اوج گیرى شعار جدیدى تحت عنوان پیرى سالم یا healthy aging در این دنیاى پویا و متاثر از نیازهاى جامعه بشرى ، کازمتیک باشیم.

پیرى سالم شعارى زیبا ، جذاب و مورد استقبال است که از چهار جهت مورد حمایت قرار دارد :

– تکنولوژى
– فشارهاى محیطى
– تغییرات هرم جمعیتى
– تغییر در ارزشهاى جامعه

شعارى که امروزه از سوى بسیاری از برندهاى بزرگ جهانى مورد توجه و حمایت قرار گرفته است، برخى با تمرکز بر عادات تغذیه اى، برخى با توجه خاص به ظاهر فیزیکى ، برخى نیز با نگاهى ویژه بر برهم ریختگى های درونى بدن انسان و برخى دیگر با توجه بر ترکیبى از این امور در این وادى گام بر می دارند.

پیر پوستی سالم, ترند برتر جهان, عرضه محصولات کازمتیک, پیرى سالم, برندهاى بزرگ جهانى, تغییرات هرم جمعیتى, تغییر در ارزشهاى جامعه, بروز علائم پیر پوستی .

یورومونیتور بر اساس مطالعه اى خاص بر روی جمع کثیرى از خریداران محصولات کازمتیک در سال ٢٠١٧ گزارش جالبى را ارائه نموده است که به بررسی بخشى از ابعاد آن می پردازم؛

شرکت کنندگان در این پرسشگرى به چهار گروه سنی زیر تقسیم بندی می شوند:

گروه اول : افراد ١۵-٢٩ ساله
گروه دوم : افراد ٣٠-۴۴ ساله
گروه سوم : افراد ۴۵-۵٩ ساله
گروه چهارم : بالاى ۶٠ سال

در این مطالعه مشخص شده است: ٣۴ درصد از افراد گروه ١ ، ٣٠ درصد از افراد گروه ٢ و ۴ و همچنین ٣٢ درصد افراد گروه ٣ اعلام داشته اند ، جهت بهبود ظاهر و احساس مطلوب در پوستشان از این محصولات خرید نموده اند.

اما ٣٢ درصد از افراد گروه ١ ، ٢٨ درصد افراد گروه ٢، ٢۴ درصد از گروه ٣ و ١٨ درصد از افراد گروه ۴ اعلام نمودند که جهت داشتن ظاهرى سالم تر محصولات کازمتیک خریده اند. این در حالیست که ٢٧ درصد از افراد گروه ١ ، ٢۶ درصد افراد گروه ٢، ٢۵درصد از گروه ٣ و ١٩ درصد از افراد گروه ۴ اعلام کرده اند بدلیل اینکه مراقبت از پوست شان اهمیت دارد اقدام بخرید نموده اند.

پیر پوستی سالم, ترند برتر جهان, عرضه محصولات کازمتیک, پیرى سالم, برندهاى بزرگ جهانى, تغییرات هرم جمعیتى, تغییر در ارزشهاى جامعه, بروز علائم پیر پوستی .

این در حالیست که ٢٣ درصد از افراد گروه ١ ، ٢٢ درصد افراد گروه ٢، ١٨ درصد از گروه ٣ و ١۶درصد از افراد گروه ۴ اظهار داشته اند که براى دغدغه خاص پوستى شان محصولات را خریداری کرده اند و ١٢ درصد از افراد گروه ١ ، ٢٠ درصد افراد گروه ٢، ٢٣ درصد از گروه ٣ و ٢۵ درصد از افراد گروه ۴ نیر اذعان داشته اند جهت ممانعت از بروز علائم پیر پوستى محصولات کازمتیک خریده اند.

و سرانجام اینکه؛

٨ درصد از افراد گروه ١ ، ١۵ درصد افراد گروه ٢، ١۶ درصد از گروه ٣ و ١٩ درصد از افراد گروه ۴ برای اصلاح علائم پیرى اقدام به خریدارى این محصولات کرده اند.

در این پرسشگرى افراد هر گروه آزادانه علت خرید محصولات کازمتیک را بر گزیدند و الزامى از سوى پرسشگر برای انتخاب پاسخ نبوده است و بسیارى نیز بنا بر دلایل چندگانه محصول را خریدارى نموده اند. با نگرشى بر پاسخ هاى ارائه شده می توان دریافت بیشترین علت خرید در همه گروه ها بر بهبود ظاهر و سلامت آن متمرکز بوده است.

با توجه به مطالعه فوق و مشاهدات میدانى دیگر ظاهرا جهان در تحقیق ، تولید ، مارکت و عرضه بتدریج تمرکز خود را از مبارزه با پیر پوستى به سوی پیر پوستى سالم یا همان healthy aging معطوف خواهد نمود.

دکتر محمد بقایی 

دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک

 edited by artan akheri
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن