درموکازمتیک

علم درموکازمتیک و ماموریت کلی محصولات درموکازمتیک در چیست؟

کلمات کلیدی : درموکازمتیک, محصولات درموکازمتیک, درماتولوژیک, پیر پوستی, چین و چروک, سلامت پوست, درموکازمتیکس, محصولات کازمتیک, زیبایی پوست .

درموکازمتیک ، به شاخه ایى از علم گفته می شود که محل تلاقی محصولات کازمتیک و درماتولوژیک است، در واقع نقطه تلاقی سلامت و زیبایی ( البته عرض کردم سلامت و زیبایی ، شاید ذکر سلامت در ابتدا و سپس زیبایی ناشی از عقبه تحصیلی من به عنوان یک داروساز باشد که سلامت را در درجه اول اهمیت قرار داده و می دهم و شاید یک شیمیست یا فرد دیگری با background دیگر در این تعریف ابتدا زیبایى را بگنجاند و سپس کلمه سلامت را بکار گیرد) است.

به هر حال همه ما اطلاعاتی فراخور تحصیل و مطالعات مان در باب چرایی و چگونگی پیر پوستی ، از دست رفت استحکام و قوام پوست ، بروز چین و چروک و وضعیت های متفاوت پوست داریم.

در عین حال افزایش دانش از یک سوی و افزایش خواسته و تقاضا در بین مصرف کنندگان از سوی دیگر برای محصولاتی که واقعا موثر تر باشند سبب توسعه فرمولاسیون و عرضه محصولاتی به حوزه علم و مارکت کازمتیک شد که شاید قبلا در محدود و طبقه بندی مواد و محصولات دارویی قرار می گرفت.

در بیانی دقیق تر و شفاف تر باید گفت ؛ محصولات درموکازمتیک محصولات زیبایی نیستند ولی بر زیبایی تاثیر می گذارند و موجب زیبایی یا افزایش زیبایی خواهند شد.

حال سوالی مطرح می شود و آنهم اینکه چه محصولاتی در طبقه محصولات درموکازمتیک قرار میگیرند و یا به عبارت صحیح تر به چه محصولاتی می توان درموکازمتیکس اطلاق نمود ؟

در پاسخ میتوان گفت ، برای تایید یک فرآورده در طبقه بندی محصولات درموکازمتیک نیاز است تا حاوی ماده یا مواد موثره ای باشد که اثر بخشی آن در حل مشکلی خاص در لابراتوارهای معتبر به اثبات رسیده باشد.

در واقع باید گفت محصولات درموکازمتیک یا همان درموکازمتیکس برای بازگرداندن سلامت پوست فرموله می شوند و سبب محافظت از پوست و مقابله ی با استرس ها و فشارهای زندگی و همچنین روند پیر پوستی طبیعی می گردند.

به عبارتی دیگر می توان گفت محل اعمال اثر محصولات درموکازمتیک در لایه های عمقی تر پوست است و محصولات کازمتیک عمدتا حاوی مواد موثره یا مولکول های کوچکی هستند که به لایه های میانى تر پوست نفوذ نموده و اعمال اثر می نمایند.

ماموریت کلی درموکازمتیکس پس از عبور از سد های اولیه پوستی مانند سد دفاعی پوست در لایه شاخی یا همان استراتوم کورنئوم را شاید بتوان به سه دسته ی :

١- اصلاح مشکلات
٢- محافظت از بافت های پوستی
٣- و ممانعت و پیشگیری از بروز علائم جدید تقسیم بندی نمود.

سلامت مقدم بر زیبایی است

همانگونه که در ابتدا ذکر شد برای من به عنوان یک داروساز نکته حائز اهمیت در تعریف ، فرمولاسیون ، عرضه و حتی استفاده شخصی از محصولات کازمتیک و درموکازمتیک مقوله سلامت است ، سلامتی که می توان آن را در سه جناح کاملا مجزا ، اما بسیار مهم مورد توجه قرار داد ؛

  1.  سلامت در ساخت محصول که شامل بررسی های لازم در کلیه زمینه های مرتبط قبل از عرضه محصول اعم از مواد اولیه ، شرایط تولید ، پروسه تولید ، بسته بندی … می شود.
  2.  سلامت در بکارگیری محصول که شامل انجام کلیه تست های آلرژی زایی ، توکسیکولوژی … میگردد.
  3.  و اما سرانجام بازگردانی سلامت پوست و ضمائم آن که میتواند به عنوان کارآیی و اثربخشی نیز مورد بحث واقع گردد.

به هر حال شاید ساده ترین تعریف ممکن برای درموکازمتیکس این باشد که محصولاتی موضعی هستند که با استفاده بر روی پوست ، کف سر ، مو و ناخن برای سلامت و زیبایی پوست و ضمائم آن کاربرد دارند.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

0%

User Rating: Be the first one !
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن