ترکیبات گیاهی

نگاهی به خواص و تجزیه شیمیایی مارچوبه و کاربرد در فرآورده های درموکازمتیک

کلمات کلیدی : مارچوبه, فرآورده های درموکازمتیک, فیبرهای غذایی, بیماران رومتایسمی, گلوتاتیون, کاهش التهاب, اثرات آنتی ملانوژنیک, فرولیک اسید, کورستین و روتین .

 گیاهی علفی چندساله و دوپایه از راسته مارچوبه، تیره ی مارچوبگان ( Asparagaceae ) و سرده ی مارچوبه ( Asparagus ) است.‏ Asparagus officinalis یا همان گیاه مارچوبه بومی اروپا ، آفریقای شمالی و غرب آسیاست و گیاهی فصلی تلقی می گردد.

تنها مارچوبه های جوان به عنوان سبزی مورد استفاده قرار می گیرند و ساقه های مارچوبه به سرعت خشک می شوند و حالتی چوبی مانند به خود می گیرند. مارچوبه منبع خوبی است برای ویتامین های گروه B املاح و فیبرهای غذایی و تاریخچه مصرفی طولانی به عنوان یک گیاه دارویی دارد و بر اساس نوشته های پزشکان یونان قدیم عصاره ریشه Asparagus یا همان مارچوبه برای درمان مشکلات ادراری و کلیوی استفاده می شده است.

محل کاشت مارچوبه در ایران، خوی، تبریز، نواحی مختلف البرز، قصر قجر، جلفای اصفهان، اراک، کرمانشاه، جنوب ایران، و مهارلو در شیراز .همچنین در روستای رز از توابع شهرستان ماهنشان استان زنجان بصورت خودرو رشد می کند.

مارچوبه, فرآورده های درموکازمتیک, فیبرهای غذایی, بیماران رومتایسمی, گلوتاتیون, کاهش التهاب, اثرات آنتی ملانوژنیک, فرولیک اسید, کورستین و روتین .

در طب نوین گیاهی نیز هنوز این ماده در درمان سنگ کلیه و مشکلات دستگاه ادراری و همچنین در بیماران روماتیسمی کاربرد دارد. Asparagus سرشار از ماده گلوتاتیون است که به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی و کاهش التهاب شناخته می شود.

گلوتاتیون ( Glutathione ) یک آنتی اکسیدان قوی است و باعث محافظت اجزای مهم سلولی در برابر واکنش با گروه‌های عاملی اکسیژن دار مانند رادیکال های آزاد و پراکسیدها می‌شود. می دانیم که گلوتاتیون دارای اثرات آنتی ملانوژنیک است و اثرات شناخته شده ضد لک بودن دارد.

 مارچوبه, فرآورده های درموکازمتیک, فیبرهای غذایی, بیماران رومتایسمی, گلوتاتیون, کاهش التهاب, اثرات آنتی ملانوژنیک, فرولیک اسید, کورستین و روتین .

در تجزیه شیمیایی مارچوبه Asparagus در میابیم این گیاه حــاوی محدود وسیعی از مواد فیتوشیمیایی از جمله :

  • – مشتقات Asparagusic اسید
  • – فرولیک اسید
  • – و فلاونوئیدها یی همانند کورستین و روتین ست.

این ترکیبات نیز دارای اثرات اثبات شده آنتی اکسیدانی یا اثر مهاری بر روی COX-2 یا cyclooxygenase-2 و همچنین تیروزیناز است لذا مارچوبه می تواند با کاربـرد های روشن کنندگی پوست ، آنتی اکسیدانی یا ضد التهابی در فرآورده های درموکازمتیک بکار رود.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

edited by artan akheri

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن