زیبایی و سلامت

خواب کافی ضامن سلامت و زیبایی

خواب یکی از نیازهای اولیه انسان است اما شاید عده بسیار کمی از ما به حد کافی می خوابیم !

البته دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد که شاید متداول ترین آن ها زندگی پر مشغله ایست که با آن درگیریم. خواب نا کافی باعث بی‌قراری، عد‌‌م تمرکز، خستگی و تحریک‌پذیری می‌شود‌‌ و علاوه بر آن سرعت پاسخ‌د‌‌هی به محرک‌های بیرونی و قد‌‌رت هماهنگی شما با محیط و نیز قد‌‌رت حفظ اطلاعات را کاهش می‌د‌‌هد‌‌. د‌‌ر واقع ساعت‌های نامشخص و نامنظم خواب شبانه‌روز، باعث گسسته شد‌‌ن ساعات بیولوژیک بد‌‌ن می‌شود‌‌ و تنظیم مجد‌‌د‌‌ آن مد‌‌ت‌ها زمان خواهد‌‌ برد‌‌.

اما علی رغم اینکه همگان می دانیم که نیازمند به خواب هستیم شاید به اهمیت آن واقف نباشیم. اما حقیقت این است که خواب نیاز بسیار بسیار مهمی است و نقص در خواب می تواند نشانگر مشکلات بسیار مهمی از عدم سلامتی ما باشد و این در حالیست که نخوابیدن خود می تواند عامل بروز بسیاری ازدیگر مشکلات سلامتی باشد.

اما حال سوال اساسی این است چه مقدار خواب برای حفظ سلامتی کافی است ؟

میزان خواب کافی متاثر از عوامل متعددی است که قابل توجه ترین آنها سن انسان است! به طور عمومی انسان یک سوم زندگی خود را در خواب می گذراند و این بدان معنی است که خواب لازم برای بدن ۸ ساعت است و زمانی که این مقدار کمتر می گردد علائم مشکل پدیدار می گردد.

انجمن ملی خواب امریکا اخیرا اقدام به انتشار چارتی نموده است که در آن میزان خواب لازم برای افراد در سنین مختلف شرح داده شده است. بر این اساس:

 • برای نوزاد تازه متولد شده تا ۳ ماهگی خوابی بین ۱۴ الی ۱۷ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۱۱ الی ۱۳ ساعت یا ۱۸ تا ۱۹ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.
 • اما برای کودک ۴ تا ۱۱ ماهه خوابی بین ۱۲ الی ۱۵ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۱۰ الی ۱۱ ساعت یا ۱۶ تا ۱۸ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.
 • برای کودک ۱ تا ۲ ساله خوابی بین ۱۱ الی ۱۴ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۹ الی ۱۰ ساعت یا ۱۵ تا ۱۶ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.
 • برای کودک ۳ تا ۵ ساله خوابی بین ۱۰ الی ۱۳ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۸ الی ۹ ساعت یا ۱۴ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.
 • برای کودک ۶ تا ۱۳ ساله (سن مدرسه) خوابی بین ۹ الی ۱۱ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۷ الی ۸ ساعت یا ۱۲ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.
 • برای نوجوان ۱۴ تا ۱۷ ساله خوابی بین ۸ الی ۱۰ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۷ ساعت یا ۱۱ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.
 • برای بالغ جوان ۱۸ تا ۲۵ ساله خوابی بین ۷ الی ۹ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۶ ساعت یا ۱۰ الی ۱۱ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.
 • برای فرد بالغ ۲۶ تا ۶۴ ساله خوابی بین ۷ الی ۹ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۶ ساعت یا ۱۰ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.
 • برای سالمند بالای ۶۵ سال خوابی بین ۷ الی ۸ ساعت توصیه می گردد اما اگر فردی ۵-۶ ساعت یا ۹ ساعت هم بخوابد مورد قبول است.

آثار کم‌خوابی د‌‌ر طولانی مد‌‌ت به شکل بالاترین سطح هورمون‌های استرس و کاهش سیستم ایمنی و افزایش چین و چروک زود‌‌رس، شلی پوست، تیرگی د‌‌ور چشم و … خواهد‌‌ بود‌‌.

خواب مناسب می تواند از ایجاد تیرگی زیر چشم بکاهد و سبب باز توانی کامل بدن و پوست گردد. کم خوابی یا بی خوابی سبب ایجاد تغییراتی در سطح هورمون های بدن و متابولیسم شده و موجب افزایش اثرات ناشی از پیری و پیر پوستی می گردد.

✍️ دکتر محمد بقایی
دکتر داروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک
مشاور اداره کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

 1. با سلام و احترام فراوان
  خیلی مطلب مفید و حائز اهمیت بود چون متاسفانه بسیاری از افراد جامعه ما دچار اختلالات مختلف خواب هستند که زیاد آن‌ را جدی نمی گیرند در حالیکه سلامتی آنها را در معرض خطر قرار داده است…..
  👌👌👌👌👌

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن