قوانین اتحادیه اروپا

الزاماتی برای برچسب محصولات کازمتیک در اروپا ; مواد تشکیل دهنده

کلمات کلیدی : مصوبات کمیسیون اروپا, محصولات کازمتیک, لیبلینگ, سیستم نام گذاری بین المللی, لغت نامه بین المللی, فرمولاسیون, لیبل محصول کازمتیک .

بر اساس مصوبات کمیسیون اروپا ،لیبل یک فرآوره کازمتیک و محصول مراقبت شخصی باید حاوی لیستی از مواد اولیه موجود در فرمولاسیون آن باشد که موجب شناسایی محصولاتی مشابه در سطح این قاره می گردد. ‎برخی از مردم ممکن است به یک یا تعدادی از مواد تشکیل دهنده فرآورده کازمتیک آلرژی داشته باشند.

این آلرژی ها در ابتدا باید توسط یک پزشک تشخیص داده شود و آن پزشک به بیمار خود نسبت به نام و آلرژی به مواد تشکیل دهنده خاص اطلاع داده باشد .سپس با مراجعه به لیبل محصول کازمتیک فرد می تواند بفهمد که به ماده یا مواد تشکیل دهنده آن آلرژی دارد یا خیر ؟ و می تواند از مصرف آن خود داری نماید.

‎اگر فرآورده دارای یک بسته بندی خارجی همانند جعبه یا کارتن باشد لیبلینگ باید بر روی این بسته بندی خارجی صورت پذیرد و اگر محصول فاقد این نوع بسته بندی باشد لیبلینگ باید بر روی خود فرآورده انجام شود. اگر محصول سایز کوچکی داشته باشد و لیبلینگ برای آن سخت باشد استثناهای مخصوصی وجود دارد. برای این محصولات ممکن است لیست مواد تشکیل دهنده بر روی برگه ایی بروشور مانند درج گردد.

جهت رویت و استفاده از این اطلاعات باید نشانگری با لوگوی open book در پکیج بیرونی و خارجی فرآورده وجود داشته باشد .یا می تواند لیست مواد تشکیل دهنده در نزدیک مکانی که کالا در معرض فروش قرار دارد به رویت مصرف کننده برسد.

در صنعت کازمتیک برای مشخص نمودن و شناسایی مواد تشکیل دهنده از سیستم علامت گذاری و اختصاری تحت عنوان INCI یا سیستم نام گذاری بین المللی مواد اولیه کازمتیک استفاده می گردد.

لیست INCI را می توان به صورت آنلاین در وبسایت کمیسیون اروپا ملاحظه و مشاهده نمود. این لیست بر پایه آئین نامه ‎‏ ۹۶/۳۳۵/EC و آیین نامه اصلاحی ۲۰۰۶/۲۵۷/EC به انتشار رسیده است.

‎این لیست مشتمل بر نام بیش از ۶٠٠٠ ماده اولیه است که مرتبا توسط کمیسیون اروپا مورد ارزیابی و بروز رسانی قرار می گیرد. نامهای INCI برای مواد شیمیایی اساسا بر پایه لغت نامه بین المللی تهیه شده توسط انجمن بازرگانی محصولات کازمتیک و مراقبت شخصی امریکا می باشد.

The International Nomenclature of Cosmetic Ingredients که به اختصار INCI نامیده می شود سیستمی است برای نامگذاری واکس ها، روغن ها، پیگمنت ها، مواد شیمیایی و گیاهی و دیگر مواد اولیه ایی که در صابون ها، محصولات کازمتیک و مراقبت شخصی بکار می رود و بر پایه نام علمی و متشکل از کلمات لاتین و انگلیسی است.

مصوبات کمیسیون اروپا, محصولات کازمتیک, لیبلینگ, سیستم نام گذاری بین المللی, لغت نامه بین المللی, فرمولاسیون, لیبل محصول کازمتیک .

این نام معمولا با نامهای سیستم نام گذاری شیمیایی (آیوپاکپ) و یا نام های متداول محلی و منطقه ایی متفاوت است. ‎کمیسیون اروپا اعلام می دارد ، به علت تنوع زبان در اروپا لازم است تا کمیسیون راه حل و روشی را برای نام گذاری رنگها، اصطلاحات عمومی و گیاهان بیابد زیرا بدین ترتیب کالاها بدون مشکل می توانند در این حوزه جغرافیای براحتی در سطح مارکت گردش یابند .

دکتر محمد بقایی 

دکترداروساز و پژوهشگر صنعت کازمتیک

edited by artan akheri

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن